W tym kraju mieszka 1,4 mln głodnych dzieci. Można to zmienić

(fot. hikrcn / Shutterstock.com)
PAP / kw

Od początku roku liczba dzieci niedożywionych lub zagrożonych niedożywieniem w Somalii wzrosła o połowę i wynosi obecnie 1,4 mln. Wśród nich, skrajne niedożywienie zagraża życiu ponad 275 000 dzieci - donosi UNICEF.

Niedożywione dzieci są 9 razy bardziej narażone na śmierć na skutek cholery, biegunki czy odry. Kiedy w 2011 r. Somalię dotknął głód, śmierć poniosło około 260 000 osób, z czego połowa to dzieci. Główną przyczyną zgonów dzieci była biegunka i odra.

W tym roku UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi objął leczeniem ponad 56 000 dzieci dotkniętych skrajnym niedożywieniem. To wzrost o niemal 90% w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku, powiedział Steven Lauwerier, przedstawiciel UNICEF w Somalii. Susza, choroby i przesiedlenia mają tragiczne skutki dla dzieci. Musimy robić więcej i szybciej, aby uratować życie najmłodszych.

DEON.PL POLECA

Od początku listopada 2016 r. około 615 000 osób, z czego większość to kobiety i dzieci, musiało opuścić swoje domy na skutek suszy.

W Somalii zaczynają padać deszcze, które powinny utrzymać się do czerwca. W niektórych regionach kraju przynoszą długo oczekiwaną ulgę, ale stanowią też zagrożenie dla dzieci mieszkających w prowizorycznych schronieniach wykonanych z gałęzi, tkanin i plandek. Jeśli deszcze ustaną i pomoc nie przyjdzie na czas, coraz więcej rodzin będzie zmuszonych do opuszczenia swoich domów i przeniesienia się do obozów, gdzie zagraża im malaria i cholera.

Nowe ruchy ludności dodatkowo pogorszą sytuację. Ci, którzy pozostali w domach potrzebują natychmiastowej pomocy, aby nie musieli ich opuszczać, a ci, którzy już znajdują w obozach (przede wszystkim dzieci) są podatni na wiele zagrożeń, dodaje Steven Lauwerier.

Kobiety i dzieci, które podejmują pieszą wędrówkę do miejsc, w których mają nadzieję otrzymać pomoc, często są okradane. Wiele z nich pada ofiarą wykorzystania seksualnego. Niestety większość kobiet nie zgłasza przypadków gwałtu z powodu zagrażającej im stygmatyzacji oraz obawy, że ich mężowie dowiedzą się o tym. Sprawcy przemocy seksualnej są rzadko karani.

Co więcej, susza zmusiła około 40 000 dzieci do przerwania edukacji, ponieważ rodziny angażują je w poszukiwanie źródeł wody i żywności. Niestety coraz więcej dzieci żyje na ulicy i jest rekrutowanych do grup zbrojnych.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi robi wszystko, aby nieść pomóc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom:
Wsparliśmy 64 ośrodki leczenia cholery, gdzie pomoc otrzymało do tej pory 28 400 osób.

Otworzyliśmy i wsparliśmy działanie 330 ośrodków dożywiania, dzięki czemu w kraju funkcjonuje już 837 takich placówek. Od początku roku leczono w nich 56 054 dzieci cierpiących z powodu ostrego niedożywienia. 92% dzieci wróciło do zdrowia.
Umożliwiliśmy tymczasowy dostęp do czystej wody dla ponad miliona osób dotkniętych przez suszę.
Objęliśmy opieką medyczną (w tym szczepieniami) ponad 380 000 kobiet i dzieci.
Dostarczyliśmy czystą wodę do 190 szkół oraz otworzyliśmy tymczasowe miejsca do nauki, z których korzysta 43 000 dzieci.
Dostarczyliśmy pomoc dla 840 dzieci bez opieki i rozdzielonych z rodzinami.

UNICEF w tym roku zaapelował o pomoc w wysokości 148 mln dolarów. Do tej pory otrzymaliśmy 78,7 mln dolarów, czyli nieco ponad połowę tej kwoty.

UNICEF Polska cały czas prowadzi zbiórkę środków na pomoc dla głodujących dzieci w Afryce.

Każdy może się włączyć poprzez stronę: unicef.pl/afryka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W tym kraju mieszka 1,4 mln głodnych dzieci. Można to zmienić
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.