Węgry wybudują kolejne ogrodzenie

Węgry wybudują kolejne ogrodzenie
(fot. PAP/EPA/ZOLTAN MATHE)
4 lata temu
PAP / pk

Węgry podjęły decyzję o przygotowaniu planów budowy ogrodzenia na odcinku granicy z Rumunią - poinformował we wtorek szef MSZ w Budapeszcie Peter Szijjarto. Wyjaśnił, że krok taki jest potrzebny, ponieważ prawdopodobnie presja migracyjna zmieni teraz kierunek.

Ogrodzenie, którego początek znajdzie się u zbiegu granic Węgier, Rumunii i Serbii, będzie budowane "na rozsądnej długości" granicy, jeśli presja migracyjna przesunie się w kierunku Rumunii - powiedział minister na konferencji prasowej.

Według Szijjarto gangi zajmujące się przemytem ludzi zmieniają obecnie trasy z powodu ogrodzenia wznoszonego na granicy węgiersko-serbskiej.

Rzeczniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Melissa Fleming powiedziała we wtorek, że uchodźcy zapewne będą szukać nowych tras, omijających Węgry. Zapewniła, że UNHCR pozostaje w kontakcie z innymi krajami, by okazać im pomoc.

Węgry w obliczu masowego napływu uchodźców i imigrantów przyspieszyły budowę 175-kilometrowego ogrodzenia na granicy z Serbią; prace mają się zakończyć w połowie października. Władze Węgier ogłosiły we wtorek stan kryzysowy w dwóch komitatach (województwach) na południu kraju, także przy granicy z Serbią.

Krótko wcześniej, o północy z poniedziałku na wtorek weszły w życie nowe przepisy, które przewidują m.in. do trzech lat więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę oraz do pięciu, jeśli osoba ta jest uzbrojona lub niszczy ogrodzenie. Zwiększono również kary dla przemytników ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Węgry wybudują kolejne ogrodzenie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Węgry wybudują kolejne ogrodzenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.