Węgry zaskarżą kwoty migrantów do ETS

Węgry zaskarżą kwoty migrantów do ETS
(fot. PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH)
4 lata temu
PAP / pk

Rząd Węgier odwoła się w czwartek do unijnego Trybunału Sprawiedliwości od decyzji Komisji Europejskiej w sprawie rozdzielenia tysięcy migrantów między kraje UE - zapowiedział węgierski premier Viktor Orban.

- Węgry złożą dziś w trybunale europejskim odwołanie od decyzji Komisji Europejskiej w sprawie obligatoryjnego osiedlania (...) migrantów na terytorium węgierskim - powiedział.

Szef węgierskiego rządu zwrócił uwagę, że w środę pozew przeciwko rozmieszczaniu uchodźców w państwach Unii Europejskiej na podstawie obowiązkowych kwot złożyła w Trybunale Sprawiedliwości Słowacja.

O rozdzieleniu 120 tys. uchodźców postanowili we wrześniu unijni ministrowie spraw wewnętrznych znaczną większością głosów. Przeciwko były Czechy, Słowacja, Rumunia i Węgry, natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu. Słowacja oświadczyła później, że nie podporządkuje się tej decyzji i zaskarży ją przed unijnym sądem.

Parlament Węgier uchwalił w listopadzie ustawę, dającą rządowi pełnomocnictwa do sądowego zaskarżenia obowiązkowych kwot. We wrześniu Węgry przyjęły restrykcyjne przepisy dotyczące imigrantów, przewidujące m.in. kary więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę. Kraj ten jest krytykowany nie tylko za przepisy antyimigracyjne, ale też brutalne działania policji wobec uchodźców.

Czeski rząd zadecydował, że nie przyłączy się do słowackiego pozwu. Zdaniem premiera Bohuslava Sobotki działanie takie zagroziłoby pozycji Republiki Czeskiej w UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Węgry zaskarżą kwoty migrantów do ETS
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Węgry zaskarżą kwoty migrantów do ETS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.