Wenezuela / Maduro: pokonam obłąkaną mniejszość

Wenezuela / Maduro: pokonam obłąkaną mniejszość
(fot. PAP/EPA/Raul Martinez)
1 rok temu
PAP / kk

Dotychczasowy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro powiedział we wtorek, że pokona opozycję, która jest "obłąkaną mniejszością" usiłującą zdestabilizować kraj. Wezwał swych zwolenników do zorganizowania w sobotę "antyimperialistycznej demonstracji".

"Bądźcie absolutnie pewni, że pokonamy mniejszość (...). Nikt i nic nie zakłóci spokoju naszej republiki" - mówił Maduro podczas uroczystości z okazji szóstej rocznicy śmierci jego poprzednika i mentora Hugo Chaveza. Było to pierwsze publiczne wystąpienie Maduro, odkąd do kraju wrócił w poniedziałek tymczasowy prezydent Juan Guaido.

Maduro chce zmobilizować tłum do "antyimperialistycznej demonstracji" w tym samym dniu, w którym protesty ma zamiar zorganizować opozycja, której przewodzi Guaido.

Guaido, któremu Maduro groził aresztowaniem, wrócił do Caracas po podróży po Ameryce Łacińskiej i natychmiast udał się na wiec zorganizowany przez jego zwolenników.

Jak komentuje Reuters, gdyby reżim Maduro zdecydował się zatrzymać Guaido, musiałby liczyć się z protestami na wielką skalę; oznaczałoby to również, że tradycyjnie skłócona opozycja straciłaby przywódcę, który zdołał ją zjednoczyć.

23 stycznia Zgromadzenie Narodowe, które zostało zmarginalizowane przez Maduro, ogłosiło go "uzurpatorem", a Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli.

Przejęcie władzy przez Guaido uznało ponad 40 państw i Parlament Europejski. Nowego status quo nie zaakceptowała Rosja, która oznajmiła, że uważa Maduro za jedynego prawowitego prezydenta Wenezueli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wenezuela / Maduro: pokonam obłąkaną mniejszość
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Wenezuela / Maduro: pokonam obłąkaną mniejszość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.