Wenezuelska opozycja krytykuje Zapatero za sprzyjanie Maduro

Wenezuelska opozycja krytykuje Zapatero za sprzyjanie Maduro
(fot. PAP/EPA/Rayner Pena)
1 rok temu
PAP / sz

Wenezuelska opozycja krytykuje byłego premiera Hiszpanii Jose Luisa Zapatero za sprzyjanie dotychczasowemu prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro - piszą we wtorek hiszpańskie media. Zapatero przybył w nocy z poniedziałku na wtorek do Caracas.

Hiszpański dziennik “ABC", który we wtorek zebrał opinie niektórych przedstawicieli opozycji wenezuelskiej, twierdzi, że Zapatero przybył po kilkumiesięcznej nieobecności do Caracas, aby spotkać się m.in. z Maduro. Gazeta wskazuje, że choć były premier Hiszpanii od kilku lat był mediatorem między stronami konfliktu, to zwolennicy Juana Guaido, lidera wenezuelskiej opozycji, który ogłosił się tymczasowym prezydentem, nie ufają Zapatero.

“Opozycja wenezuelska krytykuje wizytę byłego hiszpańskiego premiera, gdyż zawsze podczas negocjacji brał on stronę Nicolasa Maduro" - napisał madrycki dziennik, przypominając o dyskrecji Zapatero i Maduro towarzyszącej tej podróży.

Według cytowanej przez “ABC" polityk wenezuelskiej opozycji Marii Coriny Machado, wizyta Zapatero jest “policzkiem dla więźniów politycznych, których w przeszłości on szantażował, bądź prowokacją wobec miejscowego społeczeństwa, które widzi w nim przedstawiciela tyrana".

Wizytę Zapatero, który był mediatorem w konflikcie wenezuelskim w latach 2015-2018, potwierdziły we wtorek źródła w socjalistycznym rządzie Pedro Sancheza. Określiły ją jednak mianem “podróży prywatnej".

Obecny lider socjalistów Sanchez w przeciwieństwie do Zapatero jest surowym krytykiem Maduro. W styczniu br. podczas konferencji Międzynarodówki Socjalistycznej na Dominikanie nazwał dotychczasowego prezydenta Wenezueli “tyranem". Wezwał też przedstawicieli 145 ugrupowań socjalistycznych i socjaldemokratycznych z całego świata, aby “odważnie dać wsparcie" walczącym o wolność Wenezuelczykom.

1 marca rząd Sancheza poinformował, że przyznał prawo pobytu w Hiszpanii 400 obywatelom Wenezueli, którzy nie mają uprawnień do otrzymania azylu lub statusu uchodźcy. Kilka dni później socjalistyczny gabinet zapowiedział, że około 4000 Wenezuelczyków, którzy w latach 2014-2019 bezskutecznie wnioskowali o azyl polityczny w Hiszpanii, może otrzymać w najbliższych dniach pozwolenie na pobyt w tym kraju i pracę.

Hiszpania była jednym z pierwszych krajów, które w lutym uznały szefa parlamentu Wenezueli Guaido za tymczasowego prezydenta tego kraju. Po pewnym czasie zaostrzył się konflikt między Madrytem a administracją Maduro, polegający m.in. na uniemożliwieniu wjazdu do Caracas czterem hiszpańskim eurodeputowanym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wenezuelska opozycja krytykuje Zapatero za sprzyjanie Maduro
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Wenezuelska opozycja krytykuje Zapatero za sprzyjanie Maduro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.