Większa rola kobiet zmienia świat na lepsze

Większa rola kobiet zmienia świat na lepsze
(fot. sxc.hu)
PAP / pz

Rosnąca liczba badań i suma doświadczeń skłania do opinii, że zwiększanie roli kobiet w rządach, biznesie i społeczeństwie zmienia stan rzeczy na lepszy - nie idealny, ale lepszy - zauważa politolożka Dee Dee Myers w piątkowym artykule na portalu BBC News.

Dzięki kobietom "biznes przynosi większe zyski, rządy stają się bardziej reprezentatywne, rodziny - silniejsze, komunikacja (między ludźmi) zdrowsza; mniej jest przemocy, a więcej pokoju, stabilności i równowagi" - uważa Myers.

"Badania wskazują, że kobiety sprawują kierownictwo inaczej niż mężczyźni - są nastawione bardziej na współpracę, angażowanie innych, pracę w zespole". Te wszystkie cechy stają się coraz skuteczniejsze w dzisiejszym świecie, który jest mniej hierarchiczny, a bardziej otwarty na innowacje - wskazuje autorka artykułu.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde podkreśla w rozmowie z BBC, że różnorodność zdecydowanie jest atutem - pozwala na "różne sposoby patrzenia na świat, analizowania problemów" i skutkuje "wzbogaceniem procesu myślenia", co ma zasadnicze znaczenie.

"Myślę, że można stwierdzić, że kobiety generalnie są bardziej nastawione na współpracę, mniej skłonne do konfliktu" - mówi Janet Napolitano, minister bezpieczeństwa narodowego USA.

Była prezydent Irlandii Mary Robinson uważa, że kobiety wnoszą do swojej dziedziny perspektywę międzypokoleniową i są bardziej skłonne do podejmowania decyzji, które "będą czyniły świat bezpieczniejszym dla naszych wnuków i dla ich wnuków".

Autorka artykułu zauważa, że "prostym faktem" jest to, iż kobiece doświadczanie życia jest odmienne, inny jest sposób, w jaki kobiety widzą problemy, a także myślą o rozwiązaniach tych problemów. "I kobiety, i mężczyźni często mówią, że kobiety inaczej się komunikują - słuchają, zachęcają do dialogu, budują konsensus" - dodaje.

Myers przywołuje dane ekonomiczne, według których w zeszłym roku kobiety odpowiadały za wydatki na sumę 20 bilionów dolarów; w roku bieżącym będzie to 28 bilionów. Podkreśla, że kobiety wydają pieniądze, kupując zdrowsze jedzenie, inwestując w edukację i opiekę zdrowotną, a także zakładając firmy, na czym zyskuje cała społeczność. "Kobiety są motorem wzrostu gospodarczego" - uważa Myers.

Według niej zasadnicze znaczenie ma zrozumienie faktu, że mężczyźni i kobiety wnoszą do życia publicznego odmienne umiejętności. Przez długi czas oczekiwano od kobiet - jeśli chciały odnieść sukces - by "myślały i działały jak mężczyźni", teraz raczej ocenia się, że z tej odmienności bierze się siła kobiet.

Nancy Pelosi, pierwsza kobieta, która była przewodniczącą Izby Reprezentantów USA radzi kobietom, by po prostu były sobą. "Tylko ty sama możesz wnieść swój własny unikatowy wkład - twoja oryginalność jest twoją siłą" - mówi Pelosi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Większa rola kobiet zmienia świat na lepsze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.