Władze Jordanii: nie przedłużymy umowy dzierżawnej z Izraelem

Władze Jordanii: nie przedłużymy umowy dzierżawnej z Izraelem
(fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE / ABIR SULTAN)
PAP / ms

Władze Jordanii powiadomiły w niedzielę Izrael, że nie odnowią 25-letniej dzierżawy dwóch obszarów wzdłuż granicy między obu krajami, na których strona izraelska ma pewne prawa zgodnie z traktatem pokojowym z 1994 roku.

Na mocy traktatu pokojowego Izrael zachował prywatną własność ziemską oraz specjalne prawa przejazdu w rejonie Baquory w północno-zachodniej części królestwa i w rejonie Ghumar na południu.

DEON.PL POLECA
Reuters pisze, że jordański monarcha Abdullah II, na którego opinia publiczna wywiera coraz większą presję, domagając się odstąpienia od umowy dzierżawnej z Izraelem, powiedział wysokim rangą politykom, że Jordania chce "pełnej suwerenności" nad tymi obszarami. O stanowisku monarchy poinformowała jordańska agencja Petra.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział w niedzielę, że jego kraj będzie negocjował z Jordanią przedłużenie dzierżawy. Potwierdził, że strona jordańska chce skorzystać z opcji wycofania się z tego porozumienia.

Na mocy aneksu do traktatu pokojowego Izrael wydzierżawił od Jordanii ok. 405 hektarów terenów rolniczych w południowym sektorze swej granicy z tym krajem, a także niewielki obszar znany jako "Wyspa Pokoju" w pobliżu Jeziora Tyberiadzkiego. 25-letnia dzierżawa wygasa w 2019 roku.

Zgodnie z warunkami określonymi w traktacie pokojowym dzierżawa byłaby automatycznie odnowiona, gdyby żadna ze stron nie poinformowała na rok przed wygaśnięciem, że zamierza zakończyć umowę - wskazało jordańskie MSZ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Władze Jordanii: nie przedłużymy umowy dzierżawnej z Izraelem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.