Włochy: Salvini odwiedził likwidowany największy w Europie ośrodek dla migrantów

Włochy: Salvini odwiedził likwidowany największy w Europie ośrodek dla migrantów
(PAP/EPA/Orietta Scardino)
PAP / sz

Szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini odwiedził we wtorek w Mineo na Sycylii likwidowany największy w Europie ośrodek dla migrantów, czekających na przyznanie azylu. Postanowiono go zamknąć z powodu plagi przestępczości i braku kontroli nad nim.

Ostatnich 68 migrantów opuściło zamykany obecnie ośrodek kilka dni wcześniej.

Salvini w czasie wizyty w założonym 8 lat temu ośrodku koło Katanii, na dawnym terenie osiedla użytkowanego przez amerykańskie wojsko, podkreślił, że jego zamknięcie to "dotrzymanie złożonej obietnicy".

"To moja piąta wizyta w największym w Europie centrum dla imigrantów. Podczas pierwszej w 2017 roku miałem dobry pomysł, by tam przenocować i zasygnalizować, jakie warunki panują w tej strukturze" - oświadczył minister Salvini po przybyciu do Mineo.

DEON.PL POLECA

Podkreślił: "Zaangażowaliśmy się, by zamknąć miejsce, które stanowiło biznes o obrotach w wysokości setek tysięcy euro dziennie".

Tak odniósł się do kontraktów na usługi i utrzymanie ośrodka, w którym w różnych okresach przebywało od ponad 2 tys. do prawie 5 tys. osób.

"Od słów przeszliśmy do czynów" - dodał Salvini.

Po przybyciu na Sycylię przypomniał ustalenia śledztw, które ukazały, że na terenie ośrodka działały gangi mafijne, nie tylko - jak zaznaczył - włoskie, ale również nigeryjskie. "Rozwinęły one z ogromną siłą handel narkotykami na całym obszarze" - dodał.

"Teraz ośrodek zamykamy i to jest piękny dzień dla praworządności i bezpieczeństwa terytorium" - oświadczył Matteo Salvini.

Dodał, że dzień ten dedykuje pamięci starszego małżeństwa z miasteczka Mineo, brutalnie zamordowanego w 2015 roku przez mieszkającego w tym ośrodku 18-letniego imigranta z Wybrzeża Kości Słoniowej. W lutym tego roku skazany on został przez sąd w Katanii na dożywocie.

Decyzję o otwarciu ośrodka, nazywanego początkowo "wioską solidarności", podjął w 2011 roku rząd Silvio Berlusconiego.

Jego powstanie wywołało polemiki wśród miejscowej ludności. Podczas gdy jedni widzieli w tym szansę na przyszłość w związku z utworzeniem kilkuset miejsc pracy, inni apelowali o zamknięcie struktury ze względów bezpieczeństwa. Z każdym rokiem ośrodek miał coraz gorszą opinię.

"Powrócimy do stanu realnej gospodarki, czyli do rolnictwa, do handlu, pracy, a nie do biznesu wokół imigracji" - zapowiedział wicepremier Salvni w Mineo. Zapewnił, że jest dumny z tego, że "uwolnił tę ziemię od problemu".

Wyraził przekonanie, że rozpoczyna się proces "ponownych narodzin" tego obszaru. Ujawnił, że są różne projekty jego zagospodarowania po całkowitej likwidacji ośrodka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: Salvini odwiedził likwidowany największy w Europie ośrodek dla migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.