Włochy: skandal z masowym podrabianiem wysokiej jakości szynki

Włochy: skandal z masowym podrabianiem wysokiej jakości szynki
(fot. Visionsi / shutterstock.com)
PAP / ms

We Włoszech ujawniono skandal z procederem masowego fałszowania szynki wysokiej jakości, San Daniele.

Prokuratura ogłosiła w piątek, że śledztwem objęto 103 osoby i firmy produkcyjne. Wydano nakaz konfiskaty 270 tysięcy szynek o wartości rynkowej 27 mln euro. Oszustwo dotyczy 10 procent całej rocznej produkcji szynki gatunku San Daniele we Włoszech. Z ustaleń śledczych wynika, że proceder trwał od około 10 lat.

Prokuratura wyjaśniła po zakończeniu postępowania wstępnego, że dochodzenie prowadzi między innymi przeciwko rzeźni w Aviano na północy kraju, hodowcom trzody, producentom szynki, a także inspektorom ich konsorcjum.

Wszyscy zamieszani są, jak podkreślono, w gigantyczny skandal wprowadzania na rynek podrabianej szynki ze sfałszowanymi certyfikatami jej najwyższej jakości, mimo że faktycznie nie spełniała ona norm tego cenionego gatunku wędliny.

DEON.PL POLECA

Ponadto śledczy przypuszczają, że osoby zamieszane w ten proceder, tworzące zorganizowaną grupę przestępczą, chciały wyłudzić środki z unijnego funduszu na rozwój rolnictwa w łącznej wysokości około 900 tysięcy euro. Wśród ponad 100 podmiotów, wobec których toczy się śledztwo, są 62 osoby oraz około 40 firm.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: skandal z masowym podrabianiem wysokiej jakości szynki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.