Chiny: nasza przyjaźń z Rosją jest "solidna jak skała”

Chiny: nasza przyjaźń z Rosją jest "solidna jak skała”
Fot. Wikimedia / CC BY 4.0
PAP/ kb

Przyjaźń między narodami Chin i Rosji jest „solidna jak skała”, a oba kraje mają szerokie perspektywy współpracy – oświadczył w poniedziałek szef chińskiego MSZ Wang Yi. Wyraził poparcie dla rozmów pokojowych Rosja-Ukraina i zapowiedział pomoc humanitarną.

Wang zaznaczył również, że Chiny są gotowe do współpracy ze społecznością międzynarodową w sprawie ewentualnej mediacji pomiędzy Rosją a Ukrainą, jeśli będzie to konieczne – przekazała państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.

Chiny o wojnie na Ukrainie

Władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę, sprzeciwiły się nazywaniu jej inwazją, opowiedziały się przeciwko sankcjom nakładanym na Rosję i sygnalizowały zamiar utrzymania normalnych relacji gospodarczych z Moskwą. Poparły też żądania Rosji wobec NATO, określając je jako „uzasadnione obawy o bezpieczeństwo”.

Wang ocenił, że obecna "sytuacja na Ukrainie" nie pojawiła się nagle i doprowadziły do niej "skomplikowane przyczyny". Powtórzył swoje wcześniejsze stanowisko, że należy szanować suwerenność i integralność terytorialną „wszystkich państw”, ale zaznaczył, że „uzasadnione obawy o bezpieczeństwo wszystkich krajów” muszą być rozwiązane.

„Musimy się skupić na długoterminowej stabilności regionu i stworzyć zrównoważony, skuteczny i trwały mechanizm bezpieczeństwa w Europie” – powiedział na konferencji prasowej w kuluarach dorocznej sesji chińskiego parlamentu.

Według Wanga głównymi zadaniami społeczności międzynarodowej w sprawie Ukrainy są teraz zachęcanie do rozmów pokojowych i zapobieganie dużym kryzysom humanitarnym. Chiński minister ocenił przy tym, że działania humanitarne muszą być prowadzone w zgodzie z zasadą neutralności i bezstronności, nie mogą być upolityczniane.

Wśród sześciu zaleceń przedstawiony przez Wanga w sprawie zapobiegania kryzysom humanitarnym znalazło się również zwracanie szczególnej uwagi na osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów, ochrona ludności cywilnej, zapewnienie szerokiego dostępu do pomocy humanitarnej, zapewnienie bezpieczeństwa obcokrajowcom na Ukrainie i pomoc w ich powrocie do swoich krajów oraz wspieranie przewodniej roli ONZ w niesieniu pomocy.

Szef chińskiego MSZ zapewnił, że Chiny „w dalszym ciągu podejmują własne wysiłki na rzecz przezwyciężenia kryzysu humanitarnego”, a Chiński Czerwony Krzyż przekaże Ukrainie partię pomocy humanitarnej „tak szybko, jak to będzie możliwe”.

Wang przestrzegł też przed porównywaniem kwestii Ukrainy i Tajwanu. Ocenił, że sprawy te zasadniczo się od siebie różnią, ponieważ Tajwan jest nieodłączną częścią terytorium ChRL, a kwestia Ukrainy dotyczy sporu pomiędzy Rosją a Ukrainą. Obwinił przy tym władze w Tajpej za napięcia w relacjach z Pekinem.

Szef chińskiego MSZ odpowiedział w ten sposób na pytanie o możliwość konfliktu zbrojnego w kontekście obaw, że Chiny „zrobią to, co Rosja zrobiła Ukrainie”, by siłą przejąć kontrolę nad Tajwanem – wynika z opisu państwowej chińskiej agencji prasowej Xinhua.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Chiny: nasza przyjaźń z Rosją jest "solidna jak skała”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.