Wybory na Ukrainie to zwycięstwo demokracji

Wybory na Ukrainie to zwycięstwo demokracji
(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
PAP / ptsj

Niedzielne wybory parlamentarne na Ukrainie były zwycięstwem Ukraińców oraz demokracji - oświadczyli szef KE Jose Barroso oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Ocenili, że wyniki wskazują na potrzebę znalezienia szerokiego porozumienia.

"Czekamy na utworzenie nowego rządu. Rezultat wyborów jest podstawą do szerokiego porozumienia narodowego, by zintensyfikować wiele potrzebnych gospodarczych i politycznych reform na Ukrainie" - napisali w poniedziałkowym wspólnym oświadczeniu liderzy UE.

Zwrócili uwagę na dobrą ocenę procesu głosowania przez OBWE, które uznało, że wybory były zgodne z normami demokratycznymi. Barroso i Van Rompuy stwierdzili, że to ważny krok na drodze wzmacniania demokratycznych standardów zgodnie z ukraińskimi zobowiązaniami.

"Ożywienie procesu reform, w tym rozpoczęcie ogólnonarodowego dialogu, będzie kluczowe w kontekście stowarzyszenia politycznego i integracji gospodarczej z UE oraz umacniania jedności Ukrainy i jej spójności wewnętrznej" - wskazali politycy.

Podkreślili wagę przeprowadzenia zgodnie z prawem ukraińskim zbliżających się przedterminowych wyborów lokalnych w Donbasie. Napisali, że ich celem też powinna być deeskalacja konfliktu i skupienie się na reformach i dialogu między rządem Ukrainy i demokratycznie wybranymi przedstawicielami społeczeństwa.

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oświadczył, że podróż, która zaczęła się od demokratycznego oporu na Majdanie i doprowadziła do wyboru nowego prezydenta i parlamentu, jest teraz zakończona.

Wskazał, że nowy parlament i rząd ukraiński staną teraz przed wyzwaniem, jakim jest praca na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu, zapoczątkowanie ożywienia gospodarczego i uruchomienie kluczowych reform w szczególności związanych rządami prawa, systemem sprawiedliwości i walką z korupcją.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybory na Ukrainie to zwycięstwo demokracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.