Zakończono remont fasady kościoła św. św. Piotra i Pawła w Wilnie, renowację wsparł rząd Polski

PAP / jk

W Wilnie zakończono remont fasady kościoła św. św. Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia zwana perłą wileńskiego baroku została w tym roku uznana przez portal Catholicsay.com za najpiękniejszą na świecie. prace konserwatorskie w znacznym stopniu wsparła Kancelaria Premiera RP.

„Koszty prac wyniosły około milion euro. Znaczną część tej kwoty, 600 tys. euro otrzymaliśmy od rządu Polski. Instytut Polonika dokonał prac renowacyjnych XVII-wiecznych figur świętych Augustyna i Stanisława Kazimierczyka, znajdujących się na fasadzie kościoła, resztę zebrali parafianie i ludzie dobrej woli” – poinformował PAP proboszcz parafii, ksiądz prałat Wojciech Górlicki.

W ramach remontu, trwającego ponad rok, przeprowadzono badania konserwatorskie, a fasada i obie wieże kościoła zostały poddane gruntownej restauracji. Prace objęły czyszczenie i uzupełnienie ubytków tynku, malowanie ścian w kolorze pierwotnym odnalezionym w czasie badań konserwatorskich, wymieniono okna, więźbę dachową wież i dachu. Wymieniono wszystkie elementy blaszane. „Wszystko, co się dało zrobić na fasadzie zostało zrobione” – podkreśla ks. Górlicki. W ostatnich latach w kościele zrealizowano też wiele innych prac i urządzono nieduże muzeum, a także odrestaurowano obraz przedstawiający Piotra i Pawła w ołtarzu głównym.

Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła powstał z fundacji hetmana wielkiego litewskiego i wojewody wileńskiego Michała Kazimierza Paca w latach 1667-1676. Świątynię zaprojektował, a następnie budowę prowadził Jan Zaor z Krakowa. Po jego śmierci w 1672 roku prace kontynuowano pod kierunkiem Giovanniego Battisty Fredianiego.

Wnętrze świątyni ozdobili sprowadzeni w 1677 roku z Włoch Giovanni Pietro Perti i Giovanni Maria Galli. Pod ich kierownictwem powstał bogaty wystrój. Rzeźby świętych Augustyna i Stanisława Kazimierczyka umieszczono na fasadzie w 1673 roku, a ich autorem był najprawdopodobniej Jędrzej Nowotny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Kate Quinn

Kiedyś sama polowała. Teraz polują na nią.

Nina Markova zawsze marzyła o lataniu. Kiedy naziści atakują Związek Radziecki, ryzykuje wszystko, aby dołączyć do Nocnych Wiedźm – legendarnego pułku bombowców składającego się wyłącznie z kobiet. Podczas...

Skomentuj artykuł

Zakończono remont fasady kościoła św. św. Piotra i Pawła w Wilnie, renowację wsparł rząd Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.