Zdjęcia zniszczeń w Hiroszimie przypominają o Bachmucie

Zdjęcia zniszczeń w Hiroszimie przypominają o Bachmucie
Fot. YUICHI YAMAZAKI / POOL / PAP
PAP / jk

Zdjęcia zniszczeń podczas II wojny światowej w Hiroszimie przypominają o Bachmucie i innych spustoszonych miastach na Ukrainie - powiedział w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Przywódca zapewnił, że ukraińscy żołnierze wciąż bronią atakowanego przez rosyjskie siły Bachmutu.

Prezydent Ukrainy, który przybył do Hiroszimy na szczyt G7, złożył w niedzielę kwiaty w miejscu pamięci ofiar bomby atomowej, zrzuconej na to miasto w 1945 roku przez wojska Stanów Zjednoczonych. Zełenski stwierdził, że zdjęcia zniszczeń z Hiroszimy przypomniały mu o Bachmucie i innych zdewastowanych na skutek rosyjskiej agresji ukraińskich miastach.

W mediach społecznościowych ukraiński przywódca zaznaczył, że miejsce to „w istotny sposób przypomina o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego. Podczas konferencji prasowej oznajmił, że ukraińscy żołnierze wciąż znajdują się w Bachmucie, a miasto nie zostało zajęte przez wojska agresora.

Wcześniej tego dnia Zełenski podkreślił: „Dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach. Nic z tego miejsca nie zostało”. Zaznaczył, że po walkach w mieście pozostało tylko wielu „poległych Rosjan”.

Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i – według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków – pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krzysztof Tomasik

Fascynująca i nieoczywista rozmowa z arcybiskupem Światosławem Szewczukiem

„Chcemy powiedzieć całemu światu, że Ukraina żyje, Ukraina walczy, Ukraina trwa, Ukraina się modli” – tymi słowami do Ukraińców i całego świata zwraca się codziennie arcybiskup większy...

Skomentuj artykuł

Zdjęcia zniszczeń w Hiroszimie przypominają o Bachmucie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.