Ze zwolnieniem Tymoszenko trzeba poczekać

KAI / drr

Ewentualne wcześniejsze zwolnienie Julii Tymoszenko i Jurija Łucenki będzie możliwe dopiero wtedy, gdy zakończą się ich procesy sądowe - powiedział prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zwierzchnikom Kościołów w tym kraju. Spotkanie to odbyło się 10 kwietnia w Kijowie i trwało 2,5 godziny.

Według arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Swiatosława Szewczuka inicjatorem spotkania był szef państwa. Była to jego odpowiedź na niedawny list zwierzchników kościelnych, postulujący zmiany w kodeksie karnym Ukrainy w sprawie trybu ułaskawień. - Zrozumieliśmy, że Wiktor Janukowycz uznał za korzystne osobiste udzielenie odpowiedzi, zamiast pisania do nas listu - przytacza wypowiedź hierarchy służba informacyjna UKGK.

DEON.PL POLECA

W czasie spotkania wypowiedziano "wiele myśli" - mówił dalej arcybiskup. Wyjaśnił, że "po pierwsze, prezydent bardzo poważnie wziął pod uwagę nasz list. Po drugie, wyjaśnił proces wypracowywania nowego kodeksu karnego, a zatem także te środki, jakie podejmuje po to, aby osobiście zagwarantować sprawiedliwy ustrój sądowniczy na Ukrainie i obronę praw człowieka". Zdaniem abp. Szewczuka, szef państwa zaznaczył, że ci, którzy wystąpili na rzecz ułaskawienia J. Tymoszenko, są także uczestnikami tego procesu. - Toteż mamy nadzieję, że zostaniemy poinformowani o tym, na jakim etapie rozpatrywania jest nasza prośba - zaznaczył zwierzchnik UKGK.

Poinformował następnie, że zwracając się do głowy państwa, wyjaśnił przede wszystkim, że list przywódców religijnych był nie żądaniem, lecz prośbą i dotyczył nie jednej tylko osoby, ale całej procedury ułaskawień. Arcybiskup podkreślił także, iż w okresie przejściowym, gdy następują zmiany w kodeksie karnym, bardzo ważne jest pojęcie miłosierdzia. - Dlatego Kościoły właśnie w tym czasie chciały zwrócić uwagę na doniosłość miłosierdzia i ułaskawienia jako jego następstwa - dodał.

Zwierzchnik UKGK przypomniał, że w liście [ogłoszonym 3 bm. - KAI] zwierzchnicy i wysokiej rangi przedstawiciele Kościołów zwrócili się do prezydenta jako do gwaranta konstytucji, aby wymiar sprawiedliwości był sprawiedliwy. - Dotyczy to zwłaszcza tego okresu przejściowego, dopóki prawa na Ukrainie nie są jeszcze dostosowane do kodeksu karnego - zaznaczył arcybiskup większy.

Zwrócił ponadto uwagę, że w czasie tego spotkania przywódcy religijni przekazali Janukowyczowi list w sprawie niedopuszczalności przeprowadzenia w Kijowie akcji publicznych, zmierzających do propagowania homoseksualizmu. W dokumencie tym jego autorzy proszą prezydenta, aby "polecił stołecznej administracji państwowej i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy zaskarżyć na drodze sądowej oświadczenie przedstawicieli wspólnoty LGBT [homoseksualistów, transwestytów itp. - KAI] o przeprowadzeniu na ulicach Kijowa w maju 2012 zebrań, pochodów, demonstracji i innych publicznych manifestacji pokojowych, zwłaszcza ulicznej akcji «KyjiwPride2012»".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ze zwolnieniem Tymoszenko trzeba poczekać
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.