Wicelider pokonany w Zabrzu, Legia wygrywa

Tomasz Zahorski z Górnika Zabrze strzela bramkę w meczu z Koroną Kielce (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
inf. wł / ŁK, PR

W piątkowych spotkaniach piłkarskiej ekstraklasy Górnik Zabrze pokonał Koronę Kielce 2:1, a w Warszawie Legia wygrała z Arką Gdynia 3:0, dwie bramki strzelając w końcówce meczu.

Pierwsze 25 minut spotkania w Zabrzu to pokaz nieskładnej, rwanej gry ze strony obu zespołów. Sytuacja zmieniła się po golu zdobytym przez Tomasza Zahorskiego. Piłkarz Górnika wykorzystał fatalny błąd bramkarza gości Radosława Cierzniaka i z sześciu metrów umieścił piłkę w siatce.

Sześć minut później mógł wyrównać Maciej Korzym. Znalazł się również na szóstym metrze, lecz nie wykorzystał podania od Pawła Sobolewskiego.
W 41 minucie w kierunku bramki gości popędził Marcin Wodecki, zwlekał jednak z oddaniem strzału i gdy już się zdecydował, został zablokowany przez jednego z obrońców, a piłka wylądowała na bocznej siatce.

Siedem minut po przerwie świetną sytuację miał Daniel Sikorski, ale jego uderzenie z 7 metrów doskonale wybronił Cierzniak.

Bramkarz Korony nie miał jednak nic do powiedzenia w 71 minucie, kiedy Górnik przeprowadził efektowną akcję wykończoną dokładnym podaniem Macieja Bębenka do Daniela Sikorskiego i uderzeniem tego ostatniego w środek bramki.

Korona się nie poddała. Na dwie minuty przed końcem w polu karnym Edi Andradina zagrał do Pavola Stano, ten uderzył z pierwszej piłki i zdobył kontaktowego gola. Na wyrównanie nie starczyło czasu.

1:0 Tomasz Zahorski (25'), 2:0 Daniel Sikorski (71'), 2:1 Pavol Stano (88')

Choć murowanym faworytem spotkania w Warszawie byli gospodarze, to gdynianie na początku spotkania byli groźniejsi. Legia grała niemrawo i gdyby w 21. minucie meczu Marcin Budziński wykazał więcej zimnej krwi w pojedynku sam na sam z Wojciechem Skabą, Arka mogła prowadzić. Po 30. minutach gry do głosu doszli gospodarze. Jeszcze przed przerwą gospodarze wyszli na prowadzenie, ale stało sie to w nieco kontrowersyjnych okolicznościach. W polu karnym Arki za koszulki pociągali się Miroslav Radović z Marciano Brumą. Choć zaczął legionista, to prowadzacy spotkanie japoński arbiter  uznał, że faulował zawodnik gości i wskazał na "wapno". Rzut karny na bramkę zamienił Ivica Vrdoljak.

Po zmianie stron obie drużyny miały swoje szanse na zmianę rezultatu. Mecz rozstrzygnął się w końcówce. W 81. minucie Legia podwyższyła wynik. Na strzał niemal z zerowego kąta zdecydował się Bruno Mezenga. W tej sytuacji fatalnie spisał się bramkarz gości, Norbert Witkowski, który nie miał prawa przepuścić uderzenia rywala, a praktycznie sam wbił je sobie do siatki. Goście kończyli spotkanie w dziesiąkę, bowiem za dyskusje drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Michał Płotka. Już w doliczonym czasie gości dobił strzałem z rzutu wolnego Tomasz Kiełbowicz, a po raz kolejny błąd popełnił Witkowski.

Legia Warszawa - Arka Gdynia 3:0 (1:0)
1:0 Ivica Vrdoljak (40' - rzut karny), 2:0 Norbert Witkowski (81' - br. samobójcza)), 3:0 Tomasz kiełbowicz (90'+4)