Wiceminister do zwolnienia za wywiad z arcybiskupem?

Wiceminister do zwolnienia za wywiad z arcybiskupem?
ks. Adam Błyszcz CR

Czy wolno w Polsce zwolnić pracownika za posiadane poglądy? Wydaje się, że nie. O ile rzecz jasna te poglądy nie są sprzeczne z porządkiem prawnym lub nie nawołują do obalenia tegoż porządku drogą niedemokratyczną.

Czy wolno pracownika zwolnić z powodu jego przynależności do określonych grup i stowarzyszeń? Wydaje się, że nie. O ile rzecz jasna nie są to grupy i stowarzyszenia przestępcze lub terrorystyczne.

DEON.PL POLECADwa pytania, na które do dzisiaj odpowiedź wydawała się oczywista. Do dzisiaj, bo od wywiadu jakiego pan Halicki udzielił panu Żakowskiemu rzecz oczywista już nie jest.

Fakty są następujące. Ukazała się książka - wywiad z księdzem arcybiskupem Hoserem. Wywiad przeprowadził pan Rafał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości. Zarzuty stawiane publikacji (i wiceministrowi) są dosyć poważne: a że pan Królikowski nie dość krytyczny wobec księdza arcybiskupa; a że ultrakonserwatywny (jeden i drugi); a że powiązany z Opus Dei i benedyktynami (wspomniany pan Królikowski).

Biedzili się nad tym wszystkim pan Żakowski i pan Halicki w Poranku TOK FM. Wiadomo, jak poranek to i świeżość umysłu gwarantowana, więc uradzili, że najlepiej będzie jak się pana Królikowskiego zwolni.

Szkopuł tylko w tym, że to nie do końca zgodne z Konstytucją (bo ta gwarantuje wolność poglądów) i z Kodeksem Pracy (na nieszczęście pana Halickiego i pana Żakowskiego ten obejmuje również wiceministra). Jakoś tego nie zauważył ani jeden i drugi, co w przypadku posła i dziennikarza musi razić. Nawet jeśli Kodeks Pracy nie należy do tekstów założycielskich to Konstytucja za taki uchodzi i ktoś, kto tworzy przestrzeń publiczną (a przecież nasi dwaj bohaterowie za takich uchodzą i uchodzić chcą) musi ją znać i respektować.

Nie zarzucam jednak rozmówcom porannej audycji nieznajomości Konstytucji czy prawa. Nie. Nie zarzucam im również tego, że rozmawiają na temat książki, której zapewne nie czytali (to przecież norma wśród polskiej mówić o tekstach, których się nie czytało). Nie. Nie razi mnie nawet to, że jakoś nie widać krytycyzmu dziennikarza wobec rozmówcy. Na miły Bóg, każdy ma taki warsztat zawodowy jaki wypracował.

Mój zarzut dotyczy czegoś innego. Oto dwaj prominentni przedstawiciele współczesnego polskiego społeczeństwa nawołują do wyrzucenia z pracy człowieka ze względu na jego poglądy, które nie są sprzeczne z porządkiem prawnym. Ich jedyną wadą jest to, że nie są to poglądy pana Żakowskiego i pana Halickiego.

Podobna norma (nie respektowania innych poglądów i penalizowania tychże - a wyrzucenie z pracy taką karą jest) obowiązywała w Niemczech hitlerowskich, w Związku Radzieckim czy w sowieckiej Polsce. I pomyśleć, że wierzyliśmy, że mamy to za sobą.

W tym kontekście wielkie brawa należą się ministrowi Biernackiemu. W odpowiedzi panu Halickiemu odwołał się właśnie do porządku konstytucyjnego.

         

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wiceminister do zwolnienia za wywiad z arcybiskupem?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.