Wielka Brytania. Poważny poziom zagrożenia terrorystycznego

Wielka Brytania. Poważny poziom zagrożenia terrorystycznego
Fot. PAP/EPA/STRINGER

W związku z niedzielną próbą zamachu w Liverpoolu poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii podniesiono ze "znaczącego" do "poważnego", czyli z trzeciego na czwarty w pięciostopniowej skali - poinformowała w poniedziałek szefowa MSW Priti Patel.

Poziom "poważny" oznacza, że atak jest "wysoce prawdopodobny". Oceną zagrożenia terrorystycznego zajmuje się JTAC - komórka brytyjskiego kontrwywiadu, która wydaje rekomendacje w tej sprawie niezależnie od rządu.

Zamach w Liverpoolu

W poniedziałek policja poinformowała, że uważa niedzielny wybuch taksówki przed jednym ze szpitali w Liverpoolu za zdarzenie o charakterze terrorystycznym. W wybuchu zginął pasażer taksówki, który przewoził ładunek wybuchowy, a ranny został kierowca, który zdołał wysiąść z pojazdu przed wybuchem. Według brytyjskich mediów, pierwotnym celem miała być katedra, gdzie odbywały się uroczystości Niedzieli Pamięci, ale z powodu korków pasażer zmienił trasę i chciał jechać pod szpital.

Jeszcze w niedzielę w związku z tą sprawą zatrzymano trzech mężczyzn, a w poniedziałek czwartego. Na razie policja podaje, że motywy niedzielnego zdarzenia są "niejasne", ale uważa, że zna tożsamość pasażera taksówki, a czterech aresztowanych mężczyzn było jego wspólnikami.

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii poprzednio został podniesiony do poważnego w listopadzie 2020 r. w następstwie ataków, w których doszło w Austrii i we Francji, ale w lutym 2021 r. został on ponownie obniżony do znaczącego.

Skala ma pięć poziomów: niski oznacza, że atak jest bardzo mało prawdopodobny; umiarkowany, że atak jest możliwy, ale mało prawdopodobny; znaczący - atak jest prawdopodobny; poważny - atak jest bardzo prawdopodobny; krytyczny, że atak jest bardzo prawdopodobny w najbliższej przyszłości.

Dwa ostatnie przypadki podniesienia zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii do najwyższego poziomu zdarzyły się w 2017 r. Miało to miejsce po samobójczym zamachu bombowym w hali Manchester Arena w maju, a także - na bardzo krótko - we wrześniu, po eksplozji ładunku wybuchowego na londyńskiej stacji metra Parsons Green, w efekcie której - w odróżnieniu od zamachu z Manchesteru - nikt nie zginął.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
John F. Kelly

„Zło nie jest tematem popularnym i w większości wolelibyśmy o nim nie mówić. Wiemy, że istnieje i że ludzie cierpią z jego powodu, ale jeśli nie dotyka nas bezpośrednio, lubimy zachować wobec niego dystans. 11...

Skomentuj artykuł

Wielka Brytania. Poważny poziom zagrożenia terrorystycznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.