Wielka Brytania. Tej zimy nawet 60 tys. ludzi może umrzeć z powodu grypy

Wielka Brytania. Tej zimy nawet 60 tys. ludzi może umrzeć z powodu grypy
Fot. Neil Hall/EPA/PAP
PAP/mk

Naukowcy w Wielkiej Brytanii wydali ostrzeżenie dotyczące tegorocznego sezonu zachorowań na grypę. Ich zdaniem tej zimy może na grypę umrzeć nawet 60 tys. osób.

- Niewiele ludzi miało grypę w zeszłym roku z powodu restrykcji covidowych, więc nie ma takiego stopnia naturalnej odporności jak zwykle. Będziemy widzieć tej zimy krążącego wirusa, może go być więcej niż zwykle i może to być znaczącym problemem dla publicznej służby zdrowia - powiedział zastępca naczelnego lekarza Anglii Jonathan Van-Tam.

Dodał, że punktem odniesienia dla nadchodzącej zimy powinna być ta z roku 1989/90, gdy w Wielkiej Brytanii z powodu grypy zarejestrowano 19 tys. zgonów powyżej średniej z poprzednich lat.

Według przywoływanej przez władze prognozy sporządzonej latem przez naukowców z Akademii Nauk Medycznych (AMS), jednoczesna obecność tej zimy koronawirusa, wirusa grypy oraz występującego głównie u dzieci wirusa RSV może doprowadzić do znacząco wyższej liczby zgonów i hospitalizacji z powodu tych dwóch ostatnich wirusów.

AMS szacuje, że wskutek grypy może tej zimy umrzeć między 15 tys. a 60 tys. osób, a z powodu wirusa RSV do szpitali trafić nawet 40 tys. dzieci. Gdyby liczba zgonów na grypę sięgnęła górnej granicy podanych szacunków, byłaby ona najwyższą od czasu wywodzącej się z Hongkongu pandemii grypy w latach 1968-69.

W samej Anglii na grypę umiera każdej zimy średnio 11 tys. osób, ale zdarzają się też takie, gdy liczba zgonów jest sporo większa - zimą na przełomie lat 2017-18 było to ponad 20 tys.

W tym roku brytyjski rząd zaoferował darmową szczepionkę przeciw grypie 40 mln osób, co stanowi prawie dwie trzecie populacji kraju. Będzie to największy program szczepień przeciw grypie w historii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Janet Skeslien Charles

Bestseller „New York Timesa”

Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej 

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie

Odile dostaje wymarzoną pracę...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wielka Brytania. Tej zimy nawet 60 tys. ludzi może umrzeć z powodu grypy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.