Włochy: 70 cm wody w przedsionku bazyliki świętego Marka w Wenecji

Włochy: 70 cm wody w przedsionku bazyliki świętego Marka w Wenecji
(fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA)
PAP / jb

Tak zwana acqua alta, zalewająca Wenecję, osiągnęła we wtorek wysoki poziom 127 centymetrów, w wyniku czego woda wdarła się do przedsionka bazyliki świętego Marka. Jej poziom wewnątrz świątyni sięgnął 70 centymetrów.

 

Zdarzenie to z całą pewnością spowoduje szkody w liczącej ponad 1000 lat bazylice - powiedzieli eksperci, cytowani przez włoskie media. Zalane zostały między innymi nowe marmury, które niedawno wymieniono.

"Staramy się ograniczyć szkody, bo nie mamy systemu ochronnego, kiedy woda jest tak wysoka" - podkreślił zarządca dóbr świątyni inżynier Pierpaolo Campostrini. Jak ocenił, sprzęt i urządzenia, jakimi dysponuje, nie są wystarczające w takim przypadku. Zapewnił, że w związku ze spodziewanym w nocy z wtorku na środę dalszym podniesieniem się poziomu wody w mieście, prowadzony będzie stały monitoring w bazylice.

DEON.PL POLECA


Inżynier dodał, że administracja tej zabytkowej budowli czeka na to, że państwo włoskie wywiąże się ze swych obietnic i zrealizuje do końca projekt systemu przeciwpowodziowych zapór Mose, który definitywnie będzie chronił plac świętego Marka przed stałym zalewaniem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: 70 cm wody w przedsionku bazyliki świętego Marka w Wenecji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.