Włochy: Bezprecedensowy wyrok ws. Google

Włochy: Bezprecedensowy wyrok ws. Google
"Wyrok mediolańskiego sądu jest atakiem na fundamentalne zasady wolności, na jakich powstał internet" (fot. flickr.com)
PAP / zylka

Sąd w Mediolanie skazał w środę na pół roku więzienia trzech menedżerów z firmy Google za zniesławienie i naruszenie prywatności, gdyż nie zapobiegli umieszczeniu w sieci nagrania ze sceny bicia i poniżania niepełnosprawnego chłopca.

Głośna sprawa dotyczy ujawnionego przez prasę w 2006 roku skandalu, jakim było umieszczenie w internecie masowo następnie oglądanego nagrania chuligańskiego wybryku uczniów jednej z włoskich szkół, którzy maltretowali w klasie niepełnosprawnego kolegę.

Sprawa wywołała oburzenie we Włoszech oraz szeroką dyskusję nad koniecznością wprowadzenia prewencji przez administratorów sieci. W tym przypadku odpowiedzialność ponoszą pracownicy firmy, będącej dostawcą popularnej wśród miliarda użytkowników internetu wyszukiwarki – uznał sąd.

Obrona oskarżonych argumentowała tymczasem, że nie istnieje żadna konkretna możliwość czuwania nad wszystkim, co dzieje się w sieci.

Prokuratorzy oświadczyli po wydanym wyroku: "jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, bo wraz z tym procesem zwróciliśmy uwagę na poważny problem, jakim jest obrona osoby, która powinna przeważać nad logiką firmy".

– To nie był proces wolności sieci, jak niektórzy mówią – zapewnili prokuratorzy, cytowani przez media. – Po raz pierwszy natomiast we Włoszech ukazano poważny problem praw człowieka w społeczeństwie – dodali.

Rzecznik włoskiej filii firmy Google Marco Pancini stwierdził zaś, że wyrok mediolańskiego sądu jest "atakiem na fundamentalne zasady wolności, na jakich powstał internet". Zapowiedział złożenie apelacji od wyroku, wydanego – oświadczył – wobec pracowników, którzy nie mają nic wspólnego z tym nagraniem. Winni, zauważył, są ci, którzy je umieścili w sieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Włochy: Bezprecedensowy wyrok ws. Google
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.