Wojna na Ukrainie. Brytyjski wywiad: bez rozstrzygnięcia do końca roku

Wojna na Ukrainie. Brytyjski wywiad: bez rozstrzygnięcia do końca roku
Ćwiczenia ukraińskich żołnierzy (fot. Vladyslav Karpovych/PAP)
PAP/mk

Kiedy zakończy się wojna na Ukrainie? Szef brytyjskiego wywiadu gen. Jim Hockenhull ocenia, że do końca roku żadnej ze stron konfliktu nie uda się uzyskać przewagi i doprowadzić do przełomu w wojnie.

W rozmowie z BBC generał stwierdził, że siła jedności Zachodu oraz opór Ukrainy przewyższyły oczekiwania, podobnie jak porażki armii rosyjskiej, którą cechowało „słabe” dowództwo i logistyka. Według niego na działaniach strony rosyjskiej odbijała się ingerencja polityczna zarówno na poziomie strategicznym, jak i taktycznym. Zdaniem Hockenhulla, Rosja po poniesieniu poważnych strat wyraźnie próbuje zgromadzić kolejne siły. W jego przekonaniu wojsko rosyjskie będzie musiało przemieścić część swoich oddziałów z Donbasu na południe, gdzie żołnierze rosyjscy są pod znaczną presją sił ukraińskich.

DEON.PL POLECA
Generał Hockenhull przewiduje, że decydująca zmiana w rozkładzie sil na południu Ukrainy jest w najbliższych miesiącach nierealna i należy się liczyć z długotrwałym konfliktem. Szef brytyjskiego wywiadu powiedział, że „bardzo, bardzo uważnie” śledzi rozwój sytuacji pod kątem ewentualnego użycia broni atomowej przez Rosję. Według niego jest mało prawdopodobne, by użycie taktycznej broni nuklearnej było nieuchronne, ale prawdopodobieństwo jej wykorzystania może się zmienić zależnie od dynamiki sytuacji na polu walki.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wojna na Ukrainie. Brytyjski wywiad: bez rozstrzygnięcia do końca roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.