Wrocław: od 1 czerwca wznowione zostaną loty do Warszawy

Wrocław: od 1 czerwca wznowione zostaną loty do Warszawy
(fot. unsplash.com)
1 miesiąc temu
PAP / jb

Od 1 czerwca z wrocławskiego portu lotniczego wznowione zostaną regularne rejsy na Lotnisko Chopina w Warszawie. Na początek będą to dwa połączenia dziennie. Zarówno na lotnisku, jak i na pokładzie samolotów będą obowiązywały obostrzenia sanitarne.

 

Wrocławskie lotnisko 1 czerwca obsłuży pierwsze rozkładowe rejsy pasażerskie po ponad dwumiesięcznej przerwie. Ruch lotniczy będzie jednak przywracany stopniowo. W pierwszym etapie pasażerowie wrocławskiego portu będą mieli do dyspozycji dwa połączenia dziennie na Lotnisko Chopina realizowane przez PLL LOT.

„Wznowienie rejsów do Warszawy to pierwszy krok na drodze przywracania rozkładowych połączeń lotniczych. Traktujemy to otwarcie ruchu lotniczego jako pewną możliwość wypracowania procedur i przygotowania się na czas prawdziwego otwarcia, które nastąpi choćby na rynku europejskim. Do tego czasu chcemy mieć wdrożone wszelkie procedury, zalecenia oraz wyciągnąć wnioski z funkcjonowania lotniska” – powiedział PAP dyrektor Portu Lotniczego Wrocław Jarosław Wróblewski.

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, na wrocławskim lotnisku będą obowiązywały obostrzenia sanitarne. „Chcemy jednak wdrożyć procedury w taki sposób, żeby nie były one uciążliwe dla pasażerów” – wskazał dyrektor.

Od poniedziałku do terminalu będą mogli wejść tylko pasażerowie danych rejsów oraz osoby korzystające z biur linii lotniczych czy wypożyczalni samochodów. Z osobą towarzyszącą będzie mógł wejść jedynie pasażer, który wymaga opieki.

Przed wejściem do terminalu pasażerom będzie mierzona temperatura. Podróżni z temperaturą ciała powyżej 38 stopni i z objawami choroby COVID-19 nie zostaną wpuszczeni do terminalu i tym samym nie będą mogli odbyć podróży na pokładzie samolotu. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, zniesiony zostanie obowiązek badania temperatury po przylocie.

„Na terenie lotniska i podczas samej podróży utrzymany będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych zakrywających usta i nos. Tak więc każdy, kto wybiera się w podróż lotniczą, musi dysponować taką maseczką. Na terenie lotniska obowiązywać będzie też zasada zachowania co najmniej 1,5-metrowego dystansu społecznego” – wyjaśnił Wróblewski.

Pasażerowie będą też zachęcani do częstego mycia i dezynfekcji rąk. Stacje sanitarne będą dostępne dla wszystkich w widocznych miejscach w terminalu - m.in. przy wejściu, przy toaletach czy po kontroli bezpieczeństwa. Regularnie dezynfekowane będą też wszystkie pomieszczenia w terminalu oraz wszelkie powierzchnie dostępne dla pasażerów.

Dyrektor dodał, że wszystkie punkty obsługi klienta będą tak skonstruowane, że pracownicy nie będą mieli bezpośredniego kontaktu z pasażerami. Zapewnił też, że czynne będą sklepy i punkty gastronomiczne, a ich oferta pozostanie praktycznie niezmieniona. Tymczasowo nieczynny będzie natomiast plac zabaw dla dzieci w hali odlotów.

„Z punktu widzenia pasażera istotne jest to, że nie będziemy wymagali wcześniejszego przybycia na lotnisko. Naszym zdaniem, im krócej pasażer będzie przebywał na terenie lotniska i im szybciej nastąpi odprawa, tym lepiej” – powiedział Wróblewski.

Wyraził też nadzieję, że połączenia obsługiwane przez pozostałych przewoźników zostaną jak najszybciej uruchomione. „Zakładamy, że połączenia na wewnętrznym rynku europejskim będą stopniowo wznawiane na przełomie czerwca i lipca. Sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana w przypadku dalekich rejsów transkontynentalnych, gdzie będą obowiązywały inne regulacje” – dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocław: od 1 czerwca wznowione zostaną loty do Warszawy
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Wrocław: od 1 czerwca wznowione zostaną loty do Warszawy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.