Wskutek awarii lotniskowiec nie weźmie udział w manewrach NATO

Wskutek awarii lotniskowiec nie weźmie udział w manewrach NATO
fot. depositphotos.com
PAP

Brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth nie weźmie udziału w NATO-wskich manewrach Steadfast Defender z powodu wykrytych przed jego wypłynięciem w morze problemów ze śrubą napędową; jednostkę zastąpi HMS Prince of Wales - poinformowała w niedzielę brytyjska marynarka.

"Rutynowe kontrole przed wypłynięciem zidentyfikowały wczoraj problem ze sprzęgłem na prawym wale napędowym HMS Queen Elizabeth. W związku z tym okręt nie wypłynie w niedzielę. HMS Prince of Wales przejmie jego zadania w ramach NATO i wyruszy na ćwiczenia Steadfast Defender tak szybko, jak to możliwe" - oświadczył wiceadmirał floty Andrew Burns.

Oznacza to, że brytyjska marynarka na razie nie będzie mogła wysłać lotniskowca w rejon Morza Czerwonego, gdzie trwa amerykańsko-brytyjska operacja przeciwko jemeńskim rebeliantom Huti, gdyż HMS Queen Elizabeth i HMS Prince of Wales są jedynymi lotniskowcami Royal Navy. O możliwości wysłania lotniskowca wspomniał na początku tego tygodnia wiceminister obrony James Heappey.

Awaria HMS Queen Elizabeth jest kolejną w ostatnim czasie informacją, która podaje w wątpliwość gotowość brytyjskich sił zbrojnych na wypadek ewentualnej przyszłej wojny. Na dodatek w sierpniu 2022 r. podobny problem ze śrubą napędową miał HMS Prince of Wales i wtedy na ćwiczeniach u wybrzeży Ameryki Północnej został zastąpiony przez HMS Queen Elizabeth.

DEON.PL POLECA

Rzecznik ministerstwa obrony zapewnił w niedzielę, że problem na HMS Queen Elizabeth jest "oddzielny i niezwiązany" z wcześniejszą usterką na siostrzanym okręcie. "Zidentyfikowany problem dotyczy sprzęgieł wału statku. Wały napędowe okrętu są zbyt duże, aby można je było wykonać z jednego kawałka metalu, więc każdy wał jest wykonany z trzech sekcji, które są połączone za pomocą sprzęgieł wału, które łączą sekcje wału razem" - wyjaśnił.

Steadfast Defender są największymi ćwiczeniami NATO od zakończenia zimnej wojny. W ich morskiej części weźmie udział ponad 40 okrętów z 24 krajów. W ich ramach lotniskowcowa grupa uderzeniowa weźmie udział w corocznych ćwiczeniach Joint Warrior u wybrzeży północnej Szkocji, a następnie dołączy do ćwiczeń Nordic Response - morskiej części Steadfast Defender - które będą się odbywać w marcu na arktycznym wybrzeżu Norwegii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wskutek awarii lotniskowiec nie weźmie udział w manewrach NATO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.