Wśród zabitych zakładników Hamasu dwóch obywateli RP. Wroński: mogli nie wiedzieć, że mają polskie obywatelstwo

Wśród zabitych zakładników Hamasu dwóch obywateli RP. Wroński: mogli nie wiedzieć, że mają polskie obywatelstwo
Dym po nalocie na Rafah. Fot. HAITHAM IMAD / EPA / PAP
PAP / mł

Dwie osoby zabite przez Hamas prawdopodobnie nie wiedziały, że są obywatelami polskimi - przekazał PAP rzecznik MSZ Paweł Wroński. Podkreślił, że de facto byli obywatelami Izraela; strona polska starała się zwiększyć ich szanse na uzyskanie wolności.

Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały w poniedziałek, że potwierdziły śmierć czterech kolejnych zakładników izraelskich w niewoli Hamasu. Jak podało we wtorek polskie MSZ, byli wśród nich dwaj obywatele RP.

DEON.PL POLECA

"Jesteśmy głęboko zasmuceni śmiercią kolejnych 4 zakładników uprowadzonych przez Hamas. Byli wśród nich dwaj obywatele RP" - podało we wtorek MSZ. "Nasze serca łączą się z pogrążonymi w żałobie rodzinami" - czytamy we wpisie na platformie X. Resort dyplomacji podkreślił też, że "Polska ponawia swój apel o zawieszenie broni w Gazie i natychmiastowe uwolnienie zakładników". Jak podał portal Times of Israel, zmarli zakładnicy to 79-letni Chaim Peri, 84-letni Amiram Cooper, 80-letni Joram Metzger i 51-letni Nadav Popplewell. IDF nie podały okoliczności ich śmierci, powołując się na trwające śledztwo.

Mieli poświadczenie polskiego obywatelstwa

"Te dwie osoby, o których jest mowa, mają poświadczenie polskiego obywatelstwa. To oznacza, że oni to poświadczenie przeprowadzone w polskich urzędach mieli w listopadzie lub w grudniu ubiegłego roku, w momencie, gdy już byli zakładnikami" - przekazał PAP rzecznik MSZ Paweł Wroński. "Nie wiem, czy oni wiedzieli, że są obywatelami polskimi, prawdopodobnie nie, są to zatem de facto obywatele Izraela, którym strona polska starała się zwiększyć szanse na uzyskanie wolności - dodał Wroński.

Rzecznik MSZ zaznaczył, że nie będą podawane dane personalne tych osób, a wszystkie informacje, którymi dysponuje resort, ma od strony izraelskiej. Wroński dodał, że nie jest w stanie nic więcej powiedzieć na temat okoliczności śmierci tych osób. "Część zakładników znajdowana jest obecnie w różnych miejscach, wielu z nich nie żyło już od pewnego czasu" - zaznaczył.

Czy wśród zakładników są inni Polacy?

Pytany, ile jest jeszcze osób w podobnej sytuacji - czyli będących zakładnikami i mających poświadczenie polskiego obywatelstwa, lub z jakimiś związkami z Polską, Wroński powiedział, że "to jest pewna grupa, ale nie dysponuje obecnie informacjami dotyczącymi ich liczby".

Hamas 7 października 2023 r. zaatakował południe Izraela, zabijając 1200 osób i porywając ponad 240. Masakra sprowokowała inwazję Izraela na Strefę Gazy, której efektem jest wojna trwająca już ósmy miesiąc. Sytuacja cywilów w Rafah, gdzie toczą się walki, jest katastrofalna.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Kate Quinn

Zabójcza snajperka, czuła kochanka, troskliwa matka. Kobieta, która zmieniła losy świata.

W zasypanym śniegiem Kijowie Mila Pawliczenko samotnie wychowuje syna. Marzy o pracy w bibliotece i spokojnym życiu. Jej plany przerywa wybuch wojny.

Mila zaciąga...

Skomentuj artykuł

Wśród zabitych zakładników Hamasu dwóch obywateli RP. Wroński: mogli nie wiedzieć, że mają polskie obywatelstwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.