Wykręcanie żarówek, zimna woda w kranach. Tak polskie miasta radzą sobie z wysokimi cenami energii

Wykręcanie żarówek, zimna woda w kranach. Tak polskie miasta radzą sobie z wysokimi cenami energii
Fot. Kukota Ekaterina / depositphotos.com
PAP / tk

W związku z wysokim wzrostem cen energii gminy w całej Polsce szukają oszczędności. Skawińscy urzędnicy wykręcili dwie trzecie żarówek, zimniejsza woda poleci z niektórych kranów we Wrocławiu, w Sosnowcu wyłączą fontannę, a w Tychach oświetlenie uliczne będzie uzależnione od natężenia ruchu i pogody.

W trakcie opracowywania programu dotyczącego oszczędności energii są urzędnicy w Krakowie (woj. małopolskie). Nieoficjalnie wiadomo, że brane są pod uwagę skrócenie czasu świecenia latarni w nocy i zmniejszenie temperatury w tramwajach. Jest też wstępna decyzja o skróceniu do północy działania iluminacji świątecznych. Ewentualne zmiany mogą być ogłoszone w listopadzie.

- Zgodnie z założeniem miasta ewentualne zmiany mają w jak najmniejszym stopniu wpływać na codzienne życie mieszkańców - powiedział Kamil Popiela z krakowskiego magistratu.

Urzędnicy z Krakowa mają trochę więcej czasu, ponieważ umowa na dostawę energii elektrycznej tym mieście nie kończy się, jak w wielu innych, 31 grudnia br., a w połowie przyszłego roku - dodał.

DEON.PL POLECA

Wykręcone żarówki, skromniejsze święta

Urzędnicy sąsiadującej z Krakowem gminy Skawina polecili dyrektorom placówek oświatowych, instytucji i spółek gminnych zracjonalizować zużycie energii w podległych im instytucjach.

- Chcąc być przykładem i wzorem dla innych instytucji publicznych, w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie wykręcono dwie trzecie żarówek, ograniczono ogrzewanie i zachęcono pracowników do oszczędzania energii. W Urzędzie pojawiły się również naklejki edukacyjne przy kaloryferach, wyłącznikach świateł, w toaletach sugerujące mieszkańcom i urzędnikom, w jaki sposób można oszczędzić energię – poinformował Marcin Kozielski, rzecznik prasowy urzędu.

Dodał, że gmina zapytała również mieszkańców w internetowej ankiecie, jakie działania racjonalizujące zużycie prądu w przestrzeni publicznej będą w stanie zaakceptować.

Do 19 stopni Celsjusza na całą zimę

We Wrocławiu (woj. dolnośląskie) plan oszczędnościowy, który ma zmniejszyć zużycie energii i ciepła, zakłada m.in. obniżenie temperatury w biurach i urzędach do 19 stopni Celsjusza na całą zimę, ale też oddelegowanie części pracowników do pracy zdalnej. Obniżona będzie też temperatura wody w kranach w urzędach, kontrolowany będzie poziom oświetlenia pomieszczeń korytarzy i innych części wspólnych.

Prawdopodobnie magistrat zrezygnuje też z całonocnego podświetlenia obiektów komunalnych, a stadion miejski będzie podświetlony tylko w weekendy. Iluminacja świąteczna będzie ograniczona tylko do rynku. Nie odbędą się również duże imprezy, takie jak zabawa sylwestrowa w rynku, maraton wrocławski i festiwal "Europa na widelcu".

Bez basenu, jarmarku i sylwestra

W Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) Park Wodny zarządzany przez miejską spółkę Zarząd Obiektów Sportowych w ramach oszczędności zużycia energii skrócił o jedną godzinę codzienne użytkowanie basenów w strefach rekreacyjnej i saun. Zmiana wprowadzona została 26 września i obowiązuje do odwołania. Miasto nie wyklucza też wyłączenia niektórych lamp ulicznych, rezygnacji z podświetlania obiektów miejskich, w tym niedawno zmodernizowanego amfiteatru, oraz włączenia iluminacji świątecznych. Ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Krajewski

To ona rządzi światem. Twoim też

Pozwala przemieszczać się w mgnieniu oka, dokąd chcesz. Przekształciła przemysł, politykę i handel. Wykreowała sukces Churchilla, sprowadziła klęskę na nazistów i dała majątek Rockefellerowi. To ona rozstrzyga o tym,...

Skomentuj artykuł

Wykręcanie żarówek, zimna woda w kranach. Tak polskie miasta radzą sobie z wysokimi cenami energii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.