Wyścig na Mount Everest. Już trzecia ofiara śmiertelna w tym sezonie

Wyścig na Mount Everest. Już trzecia ofiara śmiertelna w tym sezonie
Droga na Mount Everest (fot. Blazej Lyjak / depositphotos.com)
PAP/mk

Po zeszłorocznym zakazie wchodzenia na Mount Everest, w tym roku władze Nepalu wydały rekordową liczbę pozwoleń na wspinanie się na najwyższy szczyt Ziemi. Od początku tego sezonu odnotowano już trzy śmiertelne przypadki wśród wspinaczy.

Rząd nepalski potwierdził we wtorek śmierć Szerpy Pemby Tashi, który wpadł do szczeliny na najwyższym szczycie świata Mount Evereście (8848 m). Do tragicznego w skutkach wypadku doszło podczas zejścia między drugim a pierwszym obozem. To trzecia ofiara śmiertelna w tym sezonie.

DEON.PL POLECA
Jak poinformowano, trwają próby sprowadzenia jego ciała do bazy.

Do pierwszego wejścia na Everest od strony nepalskiej doszło 8 maja - wówczas Kami Rita Sherpa poprawił własny rekord wejść na najwyższy szczyt Ziemi, zdobywając go po raz dwudziesty piąty. Nepalczyk chciał to uczynić w 2020 roku na swoje 50. urodziny, ale musiał odłożyć plany z powodu pandemii.

Trzy dni później na wierzchołku stanęli pierwsi zagraniczni wspinacze - grupa 38 osób, w tym 10 osób z Bahrajnu, na czele z księciem Mohamedem Hamadem Mohamed al-Khalifa.

Kilka dni temu Czomolungma zebrała pierwsze tragiczne żniwo - zginęli 40-letni Szwajcar Abdul Waraich (z wycieńczenia w pobliżu szczytu po jego zdobyciu) i 55-letni Amerykanin Puwei Liu (zmarł nagle w obozie czwartym).

Władze Nepalu wydały w 2021 roku rekordową liczbę 408 pozwoleń na wspinaczkę. W 2020 z powodu pandemii Covid-19 nie było wejść na najwyższy szczyt globu. Koronawirus nie daje jednak za wygraną, bo w ostatnich tygodniach z bazy ewakuowano ponad 30 alpinistów, po tym jak zdiagnozowano przypadki zakażeń.

Nepal zmaga się obecnie z drugą falą pandemii. Z tego powodu władze Chin zdecydowały się wytyczyć na Evereście +granicę+, aby oddzielić od siebie grupy wspinające się od strony nepalskiej i tybetańskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Duch Święty nadal działa z mocą w Kościele, a Jego działanie wydaje obfite owoce, jeśli jesteśmy skłonni otworzyć się na Jego odnawiającą moc. Dlatego jest ważne, aby każdy z nas Go poznał, nawiązał z Nim...

Skomentuj artykuł

Wyścig na Mount Everest. Już trzecia ofiara śmiertelna w tym sezonie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.