Wytną cenne drzewa i krzewy z ogrodów Notre Dame, by zrobić miejsce na piknik. Protestuje 40 tys. osób

Wytną cenne drzewa i krzewy z ogrodów Notre Dame, by zrobić miejsce na piknik. Protestuje 40 tys. osób
Katedra Notre Dame w Paryżu. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Paryskie merostwo przewidziało utworzenie ogólnodostępnych trawników w miejscu historycznych ogrodów katedralnych. Plan zakłada między innymi wycięcie drzew, z których trzy oznaczone są jako „o szczególnej wartości”. Zmianie sprzeciwiają się tysiące Francuzów - podało w czwartek „Le Figaro”.

Petycję „Sauvons les squares de Notre-Dame!” („Ratujmy skwery Notre-Dame!”), sprzeciwiającą się utworzeniu trawników i stref piknikowych w miejscu ogrodów, będących częścią dziedzictwa Notre-Dame, podpisało 40 000 osób. Zmiana katedralnych ogrodów związana jest z trwającymi pracami nad odbudową samej katedry Notre-Dame, zniszczonej przez pożar 15 kwietnia 2019 roku.

DEON.PL POLECA
Jeden z najpiękniejszych ogrodów w Paryżu idzie pod nóż

„Oszczędzone przez ogień, który zniszczył dach Notre-Dame, ogrody katedralne są dziś zagrożone przez projekt paryskiego merostwa” - pisze w „Le Figaro” Didier Rykner, historyk sztuki i założyciel magazynu internetowego „Tribune de l’art”.

Historyk sztuki przypomina, że ponad 81 proc. osób, uczestniczących w zorganizowanych przez władze Paryża konsultacjach społecznych, opowiedziało się za odtworzeniem historycznego wyglądu skweru przy katedrze Notre-Dame. „Utworzony przez prefekta Rambuteau na początku lat 40. XIX wieku, otoczony ogrodzeniem, który pozwala je zamknąć na noc, ozdobiony kwietnikami, z wieloma drzewami, zwłaszcza lipami, regularnie przycinanymi i bogatymi w trzy drzewa oznaczone jako „o szczególnej wartości”, ze starymi ławkami i latarniami, ten ogród pozostawał jednym z najpiękniejszych w Paryżu, jednym z niewielu zarządzanych przez merostwo, który nie był „pomyślany na nowo”, czyli który nie był przekształcony w działkę, z utartymi trawnikami i wielkimi plastikowymi koszami na śmieci” - stwierdził Didier Rykner.

Według władz Paryża nowy projekt ma sprzyjać obecności roślinności w stolicy i pozwolić na przekształcenie dwóch skwerów katedralnych w jeden wielki ogród, otwarty dla wszystkich.

Kwietniki i krzewy znikną, by było miejsce na piknik?

„Jeśli chodzi o roślinność, chcielibyśmy zrozumieć, co oznacza, że kwietniki i krzewy całkowicie znikną, aby zostawić jedynie trawniki ogólnodostępne, gdzie będzie można piknikować i usiąść w dzień i w nocy? Wiemy, jak będą wyglądały potem te trawniki, wystarczy zobaczyć, co się dzieje wszędzie, gdzie udostępniono trawniki w Paryżu w miejscach bardzo uczęszczanych, na przykład na Polach Marsowych” - odpowiada Didier Rykner w artykule dla „Le Figaro”.

„Przekształcenie skwerów w strefy ogólnodostępne wymaga usunięcia ogrodzenia, które je otacza i tym samym pozbawienia ich historycznego wyglądu. Czy godnym jest otwarcie w dzień i w nocy skweru, będącego miejscem spokoju i modlitwy, aby przekształcić go w wielką strefę piknikową i imprezową?” - dodaje.

Historyk sztuki przypomina również, że w planach władz Paryża jest wycięcie drzew w ogrodach katedralnych, łącznie z trzema drzewami oznaczonymi jako „o szczególnej wartości”. „Wycięcie drzewa o szczególnej wartości po to, by utworzyć strefę piknikową, oto podsumowanie projektu władz Paryża” - twierdzi Rykner.

Katedra Notre-Dame została zniszczona w wyniku pożaru 15 kwietnia 2019 roku. Wieczorem w dniu, w którym wybuchł pożar, prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił odbudowanie katedry do 2024 roku. Po zabezpieczeniu konstrukcji przed zawaleniem w 2021 roku przystąpiono do prac nad rekonstrukcją zniszczonych części. Odbudowano już m.in. skrzyżowanie naw, a w warsztatach w całej Francji restaurowane są m.in. zniszczone witraże, organy i obrazy.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Lekan OP

Bądź sobą w pełni!

Chcemy czuć się piękne, spełnione i bezpieczne w każdym aspekcie życia: w relacjach, w pracy, w kreowaniu siebie czy w przestrzeni wartości, które wyznajemy. Na swojej drodze spotykamy jednak wiele trudności....

Skomentuj artykuł

Wytną cenne drzewa i krzewy z ogrodów Notre Dame, by zrobić miejsce na piknik. Protestuje 40 tys. osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.