Z kart historii: "Królowa Sportu" była pierwsza

Z kart historii: "Królowa Sportu" była pierwsza
inf. wł. / ŁK

Odrodzona po latach zaborów Rzeczpospolita nie miała jeszcze roku, a na rubieżach trwały zacięte walki o ostateczny kształt granic, gdy w dniu 11 października 1919 roku w Krakowie powstało najstarsze polskie stowarzyszenie sportowe - Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Nie jest przypadkiem, że to właśnie lekkoatleci jako pierwsi zorganizowali swe struktury, choć zaledwie o jeden dzień uprzedzili stworzenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Nieprzypadkowo też miejscem narodzin obu stowarzyszeń był właśnie Kraków.

Początki sportów lekkoatletycznych w Polsce sięgają końca XIX wieku i są ściśle związane z powstałym w 1867 roku Towarzystwem Gimnastycznym "Sokół". Krzewienie "tężyzny fizycznej" stanowiło jeden z punktów pozytywistycznego programu przygotowań polskiej ludności do podjęcia trudu walki o niepodległość, a uniwersalny charakter lekkoatletyki sprawiał, że doskonale współgrała z zamierzeniami idei "sokolstwa". Rozwój sportu na polskich ziemiach był zróżnicowany terytorialnie i w dużej mierze zależny od dobrej woli zaborców. Stąd też ruch sportowy najlepiej rozwijał się w Galicji, gdzie zakres swobód był największy, a znacznie wolniej na terenach zaboru .

DEON.PL POLECA

Po wybiciu się na niepodległość zaistniała konieczność scalenia podzielonych granicami zaborów istniejących już struktur. Nic dziwnego, że w procesie unifikacji prym wiedli działacze sportowi byłego zaboru austriackiego, pochodzący zwłaszcza z Lwowa i Krakowa. Lekkoatleci z obu ośrodków na początku października 1919 roku spotkali się w Krakowie, przybyli też przedstawiciele z Łodzi i Warszawy. Tak powstał PZLA, a jego pierwszym prezesem został lwowianin Tadeusz Kuchar.

Dzień później w Hotelu Francuskim w Krakowie odbył się zjazd założycielski Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Głównym celem Komitetu miało być wysłanie reprezentacji kraju na Igrzyska Olimpijskie w 1920 roku w Antwerpii. Do 1924 roku nazwa oficjalna brzmiała Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich. Pierwszym prezesem został książę Stefan Lubomirski, a protektorat objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.

Przed rokiem oba zasłużone dla polskiego sportu stowarzyszenia hucznie świętowały 90-lecie istnienia. W historii igrzysk olimpijskich to lekkoatleci zdobyli dla Polski najwięcej medali - ogółem (52 spośród 267) i tych z najcenniejszego kruszcu (22 z 63). Na czele klasyfikacji biało-czerwonych multimedalistów olimpijskich są przedstawiciele "Królowej Sportu": Robert Korzeniowski (4 złote medale) i Irena Szewińska (3 złote i po 2 srebrne oraz brązowe).

I aż wierzyć się nie chce, że to piłka nożna jest w kraju nad Wisłą najpopularniejszym sportem...

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Z kart historii: "Królowa Sportu" była pierwsza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.