"Za najcięższe przestępstwa kara śmierci powinna być dopuszczalna". Krytyka po słowach Morawieckiego

Mateusz Morawiecki przyznał, że jest za wprowadzeniem kary śmierci (fot. PAP/Radek Pietruszka)
KAI / tk

- Katolicki sprzeciw wobec kary śmierci pokazuje prawdziwe piękno chrześcijaństwa, opowiadając się za miłością wobec każdego człowieka i jego życia - mówi dr Tomasz Snarski, adiunkt w Katedrze Prawa Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i autor książki „Kościół katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią”.

Prawnik, odnosząc się do wypowiedzi premiera Morawieckiego, wskazuje, że "trudno pojąć, jak chrześcijanin może dzisiaj racjonalnie głosić poparcie dla kary śmierci".

Premier Morawiecki za karą śmierci

Premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania internautów podczas noworocznego wydania Q&A na Facebooku, powiedział: "generalnie uważam, że z tą karą śmierci należałoby ją przemyśleć i nie postępować pochopnie tak jak współczesny świat, żeby szybko ją wyeliminować. Moim zdaniem za najcięższe przestępstwa kara śmierci powinna być dopuszczalna". Dodał, że jako zwolennik kary śmierci nie zgadza się w tej kwestii z nauczaniem Kościoła katolickiego.

- Wypowiedź premiera Morawieckiego o karze śmierci przekonuje o tym, że wiara coraz bardziej staje się przedmiotem instrumentalizacji władzy. Mamy w Polsce rząd, który deklaruje przywiązanie do wartości chrześcijańskich, ale niestety tylko do pewnego momentu, to jest do sytuacji, w której nie trzeba iść "pod prąd".

- Tymczasem katolicki sprzeciw wobec kary śmierci pokazuje prawdziwe piękno chrześcijaństwa, opowiadając się za miłością wobec każdego człowieka i jego życia. Nikogo nie można ostatecznie przekreślić, nikomu nie można odmówić przyrodzonej godności osobowej. I nie ma to żadnego związku z usprawiedliwieniem jakiegokolwiek przestępstwa. Potępiamy czyny, a nie sprawcę jako człowieka - to jest podstawą katechizmu - wyjaśnia mecenas Tomasz Snarski, odnosząc się do wypowiedzi premiera Morawieckiego.

Nauczanie Kościoła o karze śmierci

Prawnik podkreśla, że takie podejście jest oczywiście niezwykle trudne, "ale zarazem tryskające chrześcijańskim spojrzeniem na człowieczeństwo". - Spojrzeć na tego "najgorszego" z miłosierdziem. Naprawdę trudno w tym kontekście pojąć, jak chrześcijanin może dzisiaj racjonalnie głosić poparcie dla kary śmierci, nie popadając w sprzeczność z nauczaniem Kościoła. Warto dodać, że komentowana wypowiedź jest też po prostu przejawem populizmu penalnego, gdyż przedstawia karę śmierci za najpoważniejsze przestępstwa jako rozwiązanie proste i skuteczne, podczas gdy w rzeczywistości to instytucja bezcelowa, okrutna, nieetyczna i sprzeczna z fundamentalnymi europejskimi standardami ochrony praw człowieka - wskazuje dr Snarski.

- Premier nie może o tym nie wiedzieć, więc rodzi się pytanie: czemu ma służyć ta wypowiedź, jeśli nie pobudzaniu pewnych odwetowych reakcji i wprowadzaniu kontrowersji do dyskusji nad prawem karnym. Tymczasem dzisiaj potrzeba rzetelnej, merytorycznej debaty nad kształtem prawa karnego, z tym, że kierunek zmian winien być dokładnie odwrotny niż chcieliby tego rządzący, przynajmniej z perspektywy chrześcijańskiej. Powinniśmy szukać rozwiązań sprzyjających pojednaniu, naprawieniu krzywdy, zwiększeniu praw ofiar, a także zwiększenia skuteczności systemu dotychczasowego środków reakcji karnej. To żmudna praca, wymagająca nakładów finansowych i wysiłku intelektualnego, a nie pustych, a zarazem niebezpiecznych, niehumanitarnych haseł o eliminacji sprawcy - mówi dr Snarski.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Za najcięższe przestępstwa kara śmierci powinna być dopuszczalna". Krytyka po słowach Morawieckiego
Komentarze (7)
DV
~D V
5 maja 2023, 15:03
Trzeba być nieźle odklejonym od rzeczywistości, żeby patrzeć z miłością na kogoś, kto bez skrupułów znęca się nad drugim człowiekiem, katuje, może gwałci, a potem zabija zadając męczarnie. Zwykła ludzka przyzwoitość nakazuje odrzucenie bełkotu, nawet gdyby dochodził z Watykanu.
JM
~Jan Małoważny
17 stycznia 2023, 11:11
Uważam, że to białe, lecz Kościół mówi, że to czarne, więc dziś robię jakby było czarne. Czy szczerość, wedle tego sumienia jakie się ma dziś jest niemiła Ojcu Niebieskiemu. Dziś mnie Ojcowie mocno... zgorszyli. Pozdrowienia i AMDG !
DS
Dariusz Sandecki
6 stycznia 2023, 20:52
Spokojnie, to tylko wybory …
PP
~PL PL
4 stycznia 2023, 11:18
Jeżeli kara śmierci, to i eutanazja na żądanie! Jednocześnie! Czy kara śmierci będzie, czy nie, eutanazja na żądanie musi być ! Jeżeli kara śmierci i eutanazja, to przez zastrzelenie (żeby ludzie nie musieli skakać komuś na głowę, truć się, głodzić, dusić, sztyletować, zarażać, wybuchać w pojazdach itp.)!
JS
~Jakub Szymczyk
4 stycznia 2023, 01:09
Przerażające jest to jak dostojnicy Kościoła mogą zmieniać nauczanie o "180 stopni" względem tego czego nauczali ich poprzednicy. Strach pomyśleć co zmieni się w przyszłości.
ML
~Marek Leszczyński
3 stycznia 2023, 23:14
To przykład populizmu i przypodobania się niektórym wyborcom. Pan Morawiecki w wielu kwestiach jest "na bakier " w stosunku do nauczania Kościoła powszechnego. Nie przeszkadza to jednak zarówno jemu jak i jego partii odmawiać adwersarzom praw moralnych.
KP
~katolik pomniejszego płazu
3 stycznia 2023, 17:27
nie ma czegoś takiego jak katolicki sprzeciw wobec kary śmierci, są jakieś nowe zmyślone opowiadania