Zełenski: zapytałem o możliwość przyjęcia do NATO; odpowiedź była jednoznaczna

Zełenski: zapytałem o możliwość przyjęcia do NATO; odpowiedź była jednoznaczna
fot. PAP/Ukrainian Presidency
PAP / pk

Pytałem przywódców osobiście, czy przyjmą nas do NATO. Odpowiedź była bardzo jasna: nie będziemy członkiem NATO - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla CNN. Dodał, że gdyby Ukraina była w Sojuszu, nie doszłoby do wojny.

- Zwracałem się do nich osobiście, żeby powiedzieli bezpośrednio, że przyjmą nas do NATO za rok, czy dwa, czy pięć, albo po prostu żeby powiedzieli "nie". Odpowiedź była bardzo jasna, że "nie będziecie członkiem NATO", ale publicznie drzwi pozostaną otwarte - mówił Zełenski w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie z Fareedem Zakarią z CNN.

Dodał, że gdyby Ukraina była już w NATO, do wojny by nie doszło.

- Jeśli nie jesteście gotowi chronić życia naszych ludzi, jeśli chcecie, byśmy stali między dwoma światami (...) nie możecie stawiać nas w takiej pozycji - powiedział Zełenski.

Ukraina gotowa rozmawiać z Putinem ale bez ustępstw

Prezydent Ukrainy wyraził też gotowość do bezpośrednich negocjacji z Władimirem Putinem, choć zastrzegł, że nie zgodzi się na żaden kompromis w sprawie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

DEON.PL POLECA

- Ukraińcy sami przemówili na ten temat, nie przyjmując rosyjskich żołnierzy z bukietami kwiatów, ale z odwagą, przyjęli ich z bronią w ręku - oznajmił prezydent Ukrainy.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Zełenski: zapytałem o możliwość przyjęcia do NATO; odpowiedź była jednoznaczna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.