Znamy tematy matury 2021 z języka polskiego

Znamy tematy matury 2021 z języka polskiego
Zdj.: Marcin Bielecki/PAP
naTemat/tkb

Tegoroczni maturzyści na egzaminie pisemnym, podstawowym z języka polskiego musieli zmierzyć się z dwoma tematami wypracowań. Dotyczyły one "Lalki" oraz "Ziemi obiecanej". Poniżej mogą Państwo zapoznać się z konkretną treścią zadań.

Jak co roku, podczas matury uczniowie mogli wybrać jeden z dwóch tematów wypracowań:

Temat 1: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

Temat 2: Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem, uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" W. Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.

DEON.PL POLECA

Co roku, nieco humorystycznie, maturzyści wieszczą, że "na pewno będzie Lalka!". Rzeczywiście, CKE co kilka lat w maturach umieszcza zadanie związane z życiem Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej. W 2012 roku pojawiła się propozycja rozprawki na temat: "Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach Lalki Bolesława Prusa i Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek", w 2015 roku maturzyści musieli napisać rozprawkę na temat: „Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie?”. Kolejny raz utwór Prusa pojawił się w 2018 roku, temat zadania brzmiał: „Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?”.
Obecnie nieoficjalne informacje podparte wynikami wyszukiwania w przeglądarce Google mogą wskazywać na prawdopodobieństwo "maturalnego wycieku" na podlasiu. Kilka godzin przed egzaminem popularność zyskiwało wyszukiwanie "Lalka ambicja". CKE nie odniosła się do sprawy.
Źródło: naTemat/tkb
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte

Tych wspomnień nie zniszczy nawet piekło obozu koncentracyjnego

We wrześniu 1943 roku Ella zostaje wywieziona do obozu w Auschwitz-Birkenau. Od razu staje się uprzywilejowaną więźniarką i pomocnicą Marii Mandel zwanej Bestią. Mimo że Ella ma...

Skomentuj artykuł

Znamy tematy matury 2021 z języka polskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.