Znieść opłaty wizowe dla Białorusinów

Znieść opłaty wizowe dla Białorusinów
Adam Lipiński: zniesienie wiz dla Białorusinów pozbawiłoby Łukaszenkę możliwości oskarżania UE o izolowanie społeczeństwa białoruskiego.
PAP / slo

PiS zaapelowało do szefa MSZ o działania na forum UE na rzecz m.in. zniesienia przez unijne kraje opłat wizowych dla Białorusinów. Radosław Sikorski odpowiada, że zbada, czy istnieje możliwość zmian w prawie UE, by jednostronnie obniżyć dla obywateli Białorusi ceny wiz Schengen.

- Dzięki wystąpieniu z inicjatywą zniesienia opłat za wizy polski rząd jednoznacznie zademonstrowałby wszystkim Białorusinom, że poza słownymi deklaracjami o wspieraniu demokracji w ich kraju oraz ich aspiracji europejskich, Unia Europejska podejmuje także konkretne, wymierne działania w tym zakresie - napisał Lipiński.

W liście do Sikorskiego PiS opowiedziało się także za objęciem półrocznym zakazem wjazdu do Polski wszystkich białoruskich parlamentarzystów, a bezterminowym zakazem - dwóch tysięcy osób zaangażowanych w aparat represji na Białorusi. W szczególności zakaz miałby dotyczyć wszystkich funkcjonariuszy szczebla kierowniczego MSW, KGB, prokuratury, wydziałów ds. ideologii oraz sędziów odpowiedzialnych za represje.

- Pozwoliłem sobie wysłać list do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z takim trzypunktowym programem, co należy zrobić wobec Białorusi po tym, co się wydarzyło - powiedział Lipiński.

W ocenie Lipińskiego jak najszybsze zniesienie przez kraje UE opłat wizowych dla obywateli Białorusi jest krokiem od dawna oczekiwanym i postulowanym zarówno przez białoruskie środowiska demokratyczne, jak i przez obywateli tego kraju. Jak podkreślił, zniesienie opłat wizowych byłoby silnym wsparciem dla walki o wolność narodu białoruskiego i realnie zbliżyłoby go do europejskiego obszaru cywilizacyjnego i kulturowego.

Do listu wiceszefa PiS Sikorski odniósł się na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych. Mówiąc o zniesieniu opłat wizowych szef dyplomacji zapewnił, że zbada "czy jest możliwość w tym specyficznym przypadku, jakim jest Białoruś, zmian w prawie UE, by jednostronnie obniżyć ceny za wizy Schengen".

Sikorski podkreślił, że sytuacja jest paradoksalna, ponieważ "ułatwienia wizowe dla obywateli danego kraju wymagają uzgodnień i umowy z władzami danego kraju". "Tutaj nie jestem optymistą, gdyż gdyby władzom białoruskim zależało na ułatwianiu obywatelom wjeżdżania do UE, wdrożyłyby umowę o małym ruchu granicznym, a to się nie dzieje" - zaznaczył szef MSZ.

Minister zwrócił też uwagę, że Polska już obniżyła opłaty wizowe - "w zakresie, w jakim mogła". - Moją decyzją, zaraz po fali represji w grudniu 2010 roku, zniosłem opłaty dla obywateli Białorusi na polskie wizy narodowe, co doprowadziło do skokowego wzrostu chętnych i ilości przyznawanych wiz - zauważył Sikorski.

Podkreślił też, że wiąże się to z dodatkowym wysiłkiem MSZ, bo znacznie większą ilość wiz musi wydawać ta sama liczba konsulów. - A władze białoruskie nie zgadzają się na zwiększenie ilości urzędników konsularnych - dodał.

Odnosząc się do propozycji PiS objęcia zakazem wjazdu do Polski m.in. parlamentarzystów białoruskich Sikorski powiedział, że trudno ocenić, na ile to byłoby skuteczne działanie. - To co jest przedmiotem sankcji unijnych, to zakazy wjazdu dla tych, których obwiniamy za represje. W tej chwili na liście znajduje się ponad 200 funkcjonariuszy władz białoruskich. Poszerzyliśmy tę listę o kolejnych sędziów i policjantów. Taki zakaz wjazdu na teren całej UE jest skuteczniejszy i reakcje władz białoruskich na nasze sankcje pokazują, że jest to zauważane w Mińsku - ocenił szef MSZ.

Sikorski zwrócił też uwagę, że w konsultacjach jest wieloletni plan pomocy rozwojowej, który zakłada, iż większość pomocy ma trafić do krajów Partnerstwa Wschodniego, w tym na promocję demokracji i transformacji tych krajów.

W reakcji na to szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oświadczyła, że państwa UE "w geście solidarności i jedności" wycofają swoich ambasadorów na konsultacje. Ambasador Polski w Mińsku Leszek Szerepka jest już w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znieść opłaty wizowe dla Białorusinów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.