KAI / df
Grzechy ekologiczne są czymś nowym nawet dla Kościoła, ale w końcu musimy je zacząć wyznawać i zdać sobie sprawę ze spustoszenia, jakie powodują. Na spotkaniu prezentującym w watykańskim Biurze Prasowym obrady synodalne mówił o tym arcybiskup Palmas w Brazylii.
vatican news / ml
Oczekujemy, że Kościół katolicki nie będzie się zachowywał jak inne wyznania chrześcijańskie, to znaczy, że nie będzie dzielił rodzin i nie będzie niszczył naszej kultury – mówi Aikumale Alemin, Indianin z etnicznej grupy Wayana w Gujanie Francuskiej. W zgromadzeniu Synodu Biskupów dla Amazonii uczestniczy on jako audytor. Wiarę katolicką przyjął przed sześciu laty wraz ze swoją żoną. Aktualnie przygotowuje się do diakonatu stałego.
KAI / df
Wczoraj zakończyły się pierwszy cykl wystąpień podczas Kongregacji generalnych a dzisiaj rozpoczęły się spotkania w małych grupach – powiedział podczas dzisiejszego briefingu w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej sekretarz synodalnej Komisji ds. Informacji, ks. Giacomo Costa, SJ.
Rp.pl / kk
Papież Franciszek poczuł się bardzo dotknięty komentarzami niektórych obserwatorów Synodu. Uważa je za bardzo obraźliwe.
KAI / kk
Cztery główne tematy poruszane podczas dotychczasowych 5 kongregacji generalnych Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Amazonii to kwestie ekologii, formacji, obecności Kościoła na tym terenie oraz migracje – poinformował dziennikarzy podczas dzisiejszego briefingu w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, dr Paolo Ruffini.
KAI / sz
Kluczowe pytanie na jakie synod stara się odpowiedzieć brzmi: jak dotrzeć z Jezusem w Eucharystii do tych wspólnot, w których nie ma kapłana. Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji mówił o tym podczas synodalnego briefingu dla dziennikarzy, podsumowującego dwie pierwsze kongregacje. Paolo Ruffini wskazał, że warto sobie uzmysłowić, iż tylko w jednym z regionów Amazonii - na terenie odpowiadającym wielkości Italii - pracuje zaledwie 62 kapłanów. W innych miejscach proporcje są podobne.
KAI / sz
Kościół w Amazonii musi bardziej docenić posługę ludzi świeckich. Ich rola powinna być bardziej zauważona i doceniona. Ojcowie synodalni mówili o tym na trzeciej kongregacji generalnej Synodu Biskupów poświęconego nowym drogom dla Kościoła w Amazonii i ekologii integralnej. Pojawiła się propozycja święceń kapłańskich dla żonatych mężczyzn oraz diakonatu kobiet.
KAI / sz
Słyszałem, że dokument roboczy Synodu jest krytykowany w Kościele katolickim, że jest krytykowany poza synodem. Dyskusje synodalne mają jednak miejsce w auli w Watykanie – przypomniał kard. Reinhard Marx podczas osobistego briefingu z dziennikarzami. Przyznał, że każdy ma prawo do wyrażania opinii na temat synodu i dokumentu, który jest punktem wyjścia obrad. On się z nimi nie zapoznał, bo są to dyskusje pozasynodalne, przed którymi przestrzegał również papież.
KAI / sz
Młodzi ludzie mogą stać się protagonistami zmian na rzecz ochrony stworzenia. Potrzeba przestawienia akcentu z logiki wyniszczającego planetę drapieżnika na rzecz formowania osób prawdziwie zatroskanych o przyszłość wspólnego domu. Mówiono o tym w czasie drugiej kongregacji generalnej Synodu Biskupów dla Amazonii. Podkreślono też konieczność docenienia kultury ludów tubylczych i potrzebę większej inkulturacji.
KAI / pp
"Opieka duszpasterska składa się ze sporadycznych wizyt, zamiast odpowiedniej codziennej troski" - mówił podczas poniedziałkowych obrad synodalnych kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu nt. Amazonii, iustrując konsekwencje braku dostatecznej liczby księży w tym regionie.
KAI / pp
Uczestnicy synodu dla Amazonii posadzą w tym regionie świata 50 hektarów lasu. W tym celu zostaną wykupione tytuły w firmach zajmujących się zalesianiem wykarczowanych regionów puszczy. Poinformował o tym kard. Lorenzo Bladisseri podkreślając, że w ten sposób synodalne spotkanie odbędzie się bez obciążania klimatu.
PAP / pk
Trwający w Watykanie synod biskupów na temat Amazonii zorganizowano w duchu ekologii, co ogłosił w poniedziałek sekretarz generalny synodu kardynał Lorenzo Baldisseri. Konsekwencje podróży samolotem zostaną zrekompensowane przez posadzenie 50 hektarów lasu.
PAP / pk
Papież Franciszek otwierając w poniedziałek w Watykanie obrady synodu biskupów na temat Amazonii zaapelował o szacunek dla mieszkających tam ludów, ich kultury i stylu życia. Inaugurację poprzedziła sugestywna ceremonia w bazylice Świętego Piotra.
KAI / sz
Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty pozdrowił obecne grupy, w tym z Rozłazina w diecezji pelplińskiej. Zaapelował także o modlitwę w intencji Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Regionu Amazonii.
KAI / sz
„Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej” - pod takim hasłem obradować będzie w dniach 6-27 października w Watykanie Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów dla Amazonii. Poświęcone ono będzie „przede wszystkim ewangelizacji tego rozległego obszaru”, ale także ma zwrócić uwagę świata na jego mieszkańców i ich problemy, w tym dotyczące ekologii, szczególnie ważne dla tego regionu - wyjaśnia sekretarz generalny Synodu kard. Lorenzo Baldisseri.
KAI / sz
Do ożywiania daru Bożego, przyjmowania śmiałej roztropności Ducha Świętego, będąc wiernymi jej nowości zachęcił papież podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice watykańskiej, inaugurującej Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Amazonii. Będzie ono obradowało w Watykanie przez trzy tygodnie – do 27 października b.r.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}