Adam Szustak OP: Wielka Sobota to nie dzień święcenia pokarmów

Adam Szustak OP: Wielka Sobota to nie dzień święcenia pokarmów. Fot. Langusta na plamie / YouTube
Adam Szustak OP

- Zrobiliśmy z tego dnia coś okropnego. Dlatego, że nie umiemy nic nie robić, musimy nieustannie podejmować jakąś aktywność i niestety stworzyliśmy dwie katastrofalne tradycje - mówi Adam Szustak OP w filmie opublikowanym na kanale Langusta na Palmie. Zakonnik opowiada, co jest istotą Wielkiej Soboty.

Wielka Sobota to jeszcze nie Wigilia Paschalna

Dominikanin na początku zwraca uwagę, że w Wielką Sobotę Kościół nie sprawuje żadnej liturgii.

- Wielka Sobota, jakby trzeci dzień Triduum Paschalnego, to nie jest liturgia Wigilii Paschalnej. Wigilia Paschalna to już jest świętowanie Niedzieli Zmartwychwstania. W Wigilii Paschalnej rzeczywiście bardzo dużo będzie się działo, ale to dopiero w sobotę późnym wieczorem, po zachodzie słońca. Natomiast przez całą sobotę Kościół nie robi absolutnie nic - wyjaśnia Adam Szustak OP i dodaje, że w Wielką Sobotę "nie ma żadnej liturgii, nie ma żadnych specjalnych nabożeństw, nie ma niczego, co byłoby jakąkolwiek akcją liturgiczną. Oczywiście, tak jak zawsze, Kościół będzie się modlił, to jasne. Będzie odprawiał brewiarz, będzie mówił różaniec, koronkę, będzie uprawiał różnego rodzaju modlitwy, takie zwyczajowe, ale nie będzie żadnej nadzwyczajnej liturgii - wyjaśnia zakonnik.

DEON.PL POLECA

Dlaczego w Wielką Sobotę Kościół nie sprawuje żadnej liturgii?

Adam Szustak wskazuje, że istotą Wielkiej Soboty jest spoczywanie Pana Jezusa w grobie i bardzo ważne, aby tego dnia spędzić jak najwięcej czasu na adoracji Pana Jezusa.

- Ten dzień powinien być dniem totalnie "zmarnowanym". I nie chodzi oczywiście o zmarnowanie go w ten sposób, żeby oglądać seriale od rana do wieczora. To zmarnowanie ma polegać na siedzeniu przy Panu Jezusie. Jeżeli chcecie dobrze przeżyć liturgię trzeciego dnia Triduum Paschalnego, czyli liturgię Wielkiej Soboty, to koniecznie tego dnia jak najwięcej czasu spędźcie przy grobie Pana Jezusa - wyjaśnia zakonnik.

Adam Szustak podkreśla, że bardzo ważną polską tradycją jest wystawianie w grobach pańskich Najświętszego Sakramentu.

- Mamy cudowny polski zwyczaj, że w grobach jest wystawiony Najświętszy Sakrament, który można adorować, podziwiać, uwielbiać, kochać… Bardzo was zapraszam, by poświęcić tyle czasu, ile tylko się da, na bycie przy Panu Jezusie - mówi zakonnik.

Dwa zwyczaje, które nie pomagają w przeżywaniu Wielkiej Soboty

Dominikanin podkreśla, że nie warto w tym dniu "zwiedzać" grobów w innych kościołach.

- Niestety zrobiliśmy z tego dnia coś okropnego. Dlatego, że nie umiemy nic nie robić, musimy nieustannie podejmować jakąś aktywność i niestety zrobiliśmy (w tym dniu - przyp. red.) dwie katastrofalne tradycje. Przepraszam, że tak mówię, ale taka jest prawda. Jedna polega na tym, że latamy od kościoła do kościoła (…), żeby oglądać groby pańskie - mówi zakonnik i dodaje, że tego dnia powinniśmy skupić się wyłącznie na Panu Jezusie.

- Nie biegaj, nie lataj, nie oglądaj, nie targaj dzieci ze sobą, żeby oglądały różnego rodzaju inscenizacje grobu. Nie. Siedź przed Najświętszym Sakramentem i wpatruj się w Niego - dodaje.

Drugi zwyczaj, który jest w Polsce bardzo popularny, ale nie należy do istoty Wielkiej Soboty to święcenie pokarmów.

- Ludzie latają z tymi koszykami, z jajkami, z tym wszystkim. To pomyłka. Święcenie pokarmów, na przykład u nas w Łodzi, u dominikanów, odbywa się w noc po liturgii Wigilii Paschalnej, czyli dopiero po Zmartwychwstaniu. A przez cały dzień w sobotę jest cisza. Nie chodzi mi oczywiście o to, żeby teraz wywracać wszystko do góry nogami (…). Ale kochani, poświęćcie pokarmy i natychmiast przed Najświętszy Sakrament. A my zazwyczaj myślimy, że jak było poświęcenie jajek, to już po prostu wszystko, co miało się wydarzyć, to się wydarzyło - wyjaśnia dominikanin.

Co tak naprawdę stało się w Wielką Sobotę?

Adam Szustak podkreśla, że istotą Wielkiej Soboty jest zstąpienie Pana Jezusa do Szeolu i uwolnienie z otchłani dusz, które w niej przebywały.

- Tego dnia, kiedy z pozoru wydawało się, że Pan Jezus nic nie robił, że był absolutnie bezczynny, bo leżał w grobie i był bezwolny, nie miał żadnej władzy, nic nie mógł zrobić (…), głęboko wierzymy i mówi o tym też Słowo Boże, poszedł tego dnia do Szeolu, żeby z głębin wydobyć całą ludzkość. Właśnie wtedy Jezus wyciągnął z tych głębin wszystkie pokolenia, które były przed Nim, wszystkie pokolenia ludzkości, które były pogrążone w Szeolu. I kochani, to jest niezwykła duchowa prawda, bo ona oznacza, że Pan Jezus chce zejść na samo dno Twojej głębiny, na samo dno Twoich grobów. Takich rzeczy, o których nawet ty nie wiesz, że trzeba tam dojść i trzeba je dotknąć i ożywić. I Pan Jezus chce tam zejść i chce wyprowadzić wszystko na zewnątrz. Chce Ciebie wyprowadzić z ciemności - mówi Adam Szustak OP i dodaje, by w Wielką Sobotę spędzić tyle czasu ile tylko się da przy grobie pańskim i modlić się tymi słowami:

"Panie Jezu, ja nawet nie wiem, jak to zrobić. Panie Jezu, ja jestem bezczynny, tak jak Ty byłeś w grobie, ale Ty, proszę Cię, schodź na dno i wydobywaj mnie z tego dna".

Zakonnik podkreśla: "Niech to będzie dzień ciszy, dzień modlitwy, adoracji, schodzenia Pana Jezusa na samo dno naszych głębin, po to, żeby nas po prostu z tych ciemności, z tych nor i z tych grobów wydobywać".

Zobacz całe nagranie:

Dziennikarz, podróżnik, bloger i obserwator świata. Laureat Pierwszej Nagrody im. Stefana Żeromskiego w 30. edycji Konkursu Nagrody SDP przyznawanej za publikacje o tematyce społecznej. Autor książki "Bóg odrzuconych. Rozmowy o Kościele, wykluczeniu i pokonywaniu barier". Od 10 lat redaktor DEON.pl. Interesuje się historią, psychologią i duchowością. Lubi wędrować po górach i szukać wokół śladów obecności Boga. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży oraz internetowy modlitewnik do św. Józefa. Można go śledzić na Instagramie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP: Wielka Sobota to nie dzień święcenia pokarmów
Komentarze (10)
LK
~Lilla Kwiatuszek
31 marca 2024, 09:44
Moja babcia mawiala ze w wielka sobotę to nawet ptak gniazda nie wije i przy tym pozostanie
MN
Mariusz Nowak
30 marca 2024, 14:03
Zróbcie jakieś spotkanie z księżmi i umówcie się na jedną wersję :)
JB
jan bayda
30 marca 2024, 12:41
A jak kogoś ADORACJA śmiertelnie nudzi i zaraz zasypia jak apostołowie???
ZN
~Zofia Nowicka
1 kwietnia 2024, 01:43
To może czas najwyższy, by przypomniał sobie, co owi apostołowie usłyszeli wtedy od Jezusa.
AM
~Alicja M.M.
1 kwietnia 2024, 09:59
To niech nie boi się pospać trochę przy Jezusie... jak apostołowie.
AE
~Anna Elżbieta
1 kwietnia 2024, 20:28
Matka Teresa z Kalkuty też zasypiala na adoracji, a nawet podczas Mszy św., tak byla zmęczona czynieniem dobra najbiedniejszym mieszkańcom Kalkuty. Jednak nie rezygnowała. A Pan Jezus patrzył na nią z miłością :). Skoro jednak adoracja śmiertelnie nudzi, to znaczy, że czegoś brakuje w sercu i w rozumieniu sensu adoracji. Proszę jednak nie rezygnować, tylko próbować dalej!
EM
~Ewa Maj
30 marca 2024, 12:36
Jest jeszcze rzeczywistość fizyczna. Święta trzeba przygotować. Więc w ten dzień kobiety zazwyczaj latają po kuchni, latają po pokojach ze ścierką i na mopach. Żeby wszyscy mogli od jutra świętować. I oczywiście można mówić, że powinny robić coś innego, lecz raczej nie spotka się to z uznaniem realistycznie patrzącej kobiety. Ale gdyby jednak się zmobilizowała i spędziła ten dzień na duchowych aktywnościach, to wielkie byłoby rozczarowanie jej domowników a i ona pewnie uginałaby się pod poczuciem winy, że nie zorganizowała, nie przygotowała... Wesołych Świąt!
KK
~karol karol
1 kwietnia 2024, 09:30
no tak, chrześcijaństwo zaczęło się od pustego grobu a kończy na myciu okien i gotowaniu garów białej kiełbasy ;)
AE
~Anna Elżbieta
1 kwietnia 2024, 20:33
Przeżyłam najpiękniejsze spotkanie z Bogiem Ojcem podczas liturgii wielkosobotniej, kiedy zostawiłam niewyrobione do końca ciasto i poszłam do kościoła juz w trakcie trwania liturgii... i wtedy właśnie, kiedy prace kuchenne były niedokończone, doświadczyłam realnej obecności Boga. To bylo wiele lat temu, a pamiętam każdą chwilę tamtego nadprzyrodzonego spotkania.
AM
~Alicja M.M.
1 kwietnia 2024, 22:48
„Wielkie byłoby rozczarowanie jej domowników” – niekoniecznie, warto się wcześniej upewnić, czy to jednak nie wyobrażenie samej kobiety, czego domownicy oczekują. A ten ciężar winy to też balast kulturowy. Może niełatwo go odrzucić, ale na pewno nie warto też pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom kobiet.