Co się wydarzyło w Kościele w 2023 roku

KAI / jk

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2023 roku w Kościele katolickim na świecie.

STYCZEŃ

1 – Kościoły i wspólnoty religijne żegnały zmarłego 31 grudnia 2022 r. papieża seniora Benedykta XVI.

10 – Włochy. W Rzymie w wieku 81 lat zmarł australijski kard. George Pell, któremu postawiono zarzuty molestowania i którego ostatecznie uniewinniono. Papież uczestniczył w nabożeństwie żałobnym 14 stycznia w Bazylice św. Piotra.

12 – Włochy. Burza wokół książki "Tylko prawda. Moje życie u boku Benedykta XVI” arcybiskupa Georga Gänsweina. Osobisty sekretarz Benedykta XVI opisuje w niej nie zawsze bezkonfliktową współpracę między Franciszkiem, a jego poprzednikiem oraz swoje osobiste refleksje. 

19 – Jordania. W Ammanie, zakończyło się rozpoczęte 12 stycznia 23. Międzynarodowe Spotkanie Biskupów w Ziemi Świętej.  Jego uczestnicy we wspólnym oświadczeniu zaapelowali o „prawdziwy proces pokojowy” na Bliskim Wschodzie. Musi on być oparty na prawie narodów, „musi być zagwarantowana wolność Palestyńczyków, należy też przestrzegać praw wszystkich grup ludności”.

21 – USA. Ponad 100 tys. ludzi przemaszerowało ulicami Waszyngtonu w obronie życia. W tym roku świętowali nowelizację prawa do aborcji przez Sąd Najwyższy. Papież za pośrednictwem Sekretariatu Stanu przekazał wyrazy głębokiej wdzięczności „za wierne publiczne świadectwo okazywane od lat przez wszystkich, którzy promują i bronią prawa do życia najbardziej niewinnych i bezbronnych członków naszej ludzkiej rodziny”.

LUTY

31 stycznia-5 lutego. Papież przebywał w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym, w tym drugim kraju z "pielgrzymką w intencji pokoju" wraz z prymasem Kościoła Anglii Justinem Welbym.

6-9 – Czechy. Z udziałem 200 osób: 156 delegatów z 39 episkopatów krajowych, należących do Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) w Pradze odbyło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne na temat procesu synodalnego. Na jego zakończenie przyjęto tzw. zalecenia końcowe, w których wyrażono pragnienie kontynuowania stylu synodalnego, który uznano za więcej niż metodę – za styl życia Kościoła, wspólnotowego rozeznawania i odczytywania znaków czasu. 17 kwietnia ogłoszono dokument końcowy Europejskiego Synodu Kontynentalnego.

24 – Upamiętniono pierwszą rocznicę rozpętania przez Rosję wojny przeciw Ukrainie. Papież modlił się wraz z uchodźcami i członkami ukraińskiej społeczności w Rzymie. Ukraińscy zwierzchnicy religijni wezwali do postu, modlitwy i dobrych uczynków. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk powiedział: "Wielki cud, że wciąż żyjemy".

MARZEC

6 – Etiopia. W Addis Abebie, zakończył się afrykański etap kontynentalny Synodu Biskupów na temat synodalności. Uczestnicy pięciodniowego spotkania wezwali do dalszego dialogu i zmniejszenia struktur hierarchicznych. „Chcemy wprowadzić kulturę synodalności i ustanowić ją jako zwyczajowy sposób postępowania w Kościele” – zapewnili w oświadczeniu końcowym.

16-17 – Ukraina. w Seminarium Duchownym św. Józefa we Lwowie-Brzuchowicach obradowało 58. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego Ukrainy. Podczas posiedzenia przeprowadzono wybory. Biskup łucki Witalij Skomarowski został nowym przewodniczącym episkopatu, wiceprzewodniczącym – bp Witalij Krywycki, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej, a biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej Edwarda Kawę wybrano na sekretarza episkopatu.

KWIECIEŃ

28-30 – Węgry. Franciszek z trzydniową wizytą apostolską przebywał w Budapeszcie. Jej hasłem były słowa: „Chrystus jest naszą przyszłością”. Była to 41. podróż zagraniczna w czasie jego pontyfikatu. Miała ona wymiar nie tylko „węgierski”, ale także europejski. Papież stanowczo wypowiedział się przeciwko populistom w krajach Unii Europejskiej, którzy biorą Europę „jako zakładnika” i czynią z niej swoją „zdobycz”.

MAJ

6 – Wielka Brytania. W anglikańskim Opactwie Westmisterskim w Londynie odbyły się uroczystości koronacyjne Karola III, następcy królowej Elżbiety II. Kościół Anglii ma charakter państwowy, stąd jego oficjalnym zwierzchnikiem jest panujący monarcha brytyjski. Po raz pierwszy od czasów reformacji na koronacji byli obecni biskupi katoliccy. Papieża i Stolicę Apostolską reprezentował sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. 

11-17 – Włochy. W Rzymie obradowało zgromadzenie ogólne "Caritas Internationalis". Jego nowym przewodniczącym został arcybiskup Tokio Tarcisius Isao Kikuchi.

CZERWIEC

5-6 – Ukraina. W ramach misji pokojowej powierzonej przez Franciszka w związku z wojną w Kijowie przebywał arcybiskup Bolonii i przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej kard. Matteo Zuppi. 

28-29 – Rosja. W związku z wojną na Ukrainie z pokojową misją powierzoną przez papieża przebywał w Moskwie kard. Matteo Zuppi. Spotkał się on m. in. z prawosławnym patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem oraz pełnomocniczką ds. praw dziecka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej Mariją Lwową-Biełową.

30 – Ukraina. Dobiegła końca szósta już misja jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego na Ukrainie. Po dniach spędzonych w okolicach Mikołajowa i w Chersoniu przybył on do Lwowa, gdzie spotkał się z uchodźcami wojennymi oraz osobami niosącymi im pomoc. W drodze powrotnej z terenów zalanych w wyniku wysadzenia tamy w Nowej Kachowce odwiedził wspólnoty greckokatolickie i łacińskie.

LIPIEC

14 – Ziemia Święta. Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” powiedział, że chrześcijanie w Izraelu coraz częściej stają się ofiarami ataków. Prezydent kraju Izaak Herzog wezwał do stanowczego sprzeciwu wobec aktów kryminalnych i obraźliwych względem innych religii.

17-19 – USA. Jako papieski mediator pokojowy w wojnie Rosji z Ukrainą, kard. Matteo Zuppi, przebywał w Waszyngtonie. Przeprowadził rozmowy z Komisją Helsińską, biskupami, prezydentem USA Joe Bidenem i amerykańskimi senatorami.

SIERPIEŃ

2-6 – Portugalia. "Jaśniejcie światłem Chrystusa. Słuchajcie Go, abyście i wy stali się światłością świata. I nie lękajcie się, bo Pan was miłuje i idzie obok was" – tymi słowami Franciszek zakończył 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. W wydarzeniu tym wzięło udział ok. 1,5 mln młodych ze 190 krajów, którym towarzyszyło ok. 700 biskupów, w tym 30 kardynałów i prawie 10 tys. księży. Była to 42. podróż zagraniczna papieża Bergoglio.

WRZESIEŃ

30 sierpnia-1 września – Kolumbia. W siedzibie Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM) w Bogocie odbyło się trzydniowe spotkanie 74 uczestników zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności. Reprezentowane były 22 konferencje biskupie z państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

1 – Ukraina. Z początkiem nowego roku liturgicznego we wschodnim chrześcijaństwie, Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) i Prawosławny Kościół Ukrainy (PKU) przeszły oficjalnie na nowy styl, czyli zaczął w nich obowiązywać kalendarz gregoriański. Oznacza to, że nieruchome święta kościelne z Bożym Narodzeniem na czele będą obchodzone tak jak w chrześcijaństwie zachodnim. Kalendarz juliański, będzie natomiast nadal obowiązywał wobec świąt ruchomych z Wielkanocą na czele, gdyż są one wyliczane według innych zasad niż w Kościołach zachodnich.

31 sierpnia-4 września – Mongolia. Franciszek przebywał z wizytą apostolską w Ułan Bator. Ta 43. podróż zagraniczna w czasie trwającego już ponad dziesięć lat pontyfikatu przebiegała pod hasłem „Razem mieć nadzieję”. Kościół  w Mongolii liczy zaledwie ok. 1400 katolików.

10-12 – Niemcy. W Berlinie odbyło się 37. Międzynarodowe Spotkanie Pokoju, zorganizowane przez rzymską Wspólnotę Sant’Egidio.

13-15 – Chiny. Jako papieski mediator pokojowy w wojnie Rosji z Ukrainą przebywał w Pekinie kard. Matteo Zuppi. Spotkał się z przywódcami instytucjonalnymi Chin m. in. ze specjalnym przedstawicielem ds. eurazjatyckich. 

14-15 – Słowacja. 30. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych między Republiką Słowacką a Stolicą Apostolską, 1160. rocznica przybycia świętych Cyryla i Metodego na obecne terytorium tego kraju, 20. rocznica III wizyty św. Jana Pawła II i druga rocznica wizyty papieża Franciszka na Słowacji – to główne motywy wizyty na Słowacji sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina.

23-24 – Francja. Franciszek złożył wizytę apostolską w Marsylii, uczestnicząc w zakończeniu III Spotkań Śródziemnomorskich, których tegorocznym hasłem były słowa „Mozaika nadziei”. Wzięli w nim udział biskupi, burmistrzowie oraz młodzi z regionu  śródziemnomorskiego. Papież podkreślił, że region ten powinien stać się laboratorium cywilizacji i pokoju.

PAŹDZIERNIK

29 września-1 października – Włochy. W Rzymie odbyło się przedsynodalne spotkanie młodzieży, zorganizowane przez Wspólnotę z Taizé, pod hasłem „Razem – Zgromadzenie Ludu Bożego”.

16 – łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pier Battista Pizzaballa ofiarował siebie w zamian za zakładników Hamasu. 24 tegoż miesiąca proboszcz parafii katolickiej w Gazie stwierdził: sytuacja staje się coraz bardziej krytyczna, ok. 700  znalazło schronienie przed izraelskimi nalotami w parafii. 29. papież wezwał do zawieszenia broni w Strefie Gazy, a proboszcz z Gazy wezwał do jak najszybszego zakończenia wojny.

LISTOPAD

7 – Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kwestie ochrony środowiska to sprawa świecka, ale posiadająca również wymiar etyczny, moralny. Mówił o tym kard. Pietro Parolin, który uczestniczył w Globalnym Szczycie Wiary nt. Działań Klimatycznych w Abu Zabi.

29 – Włochy. W Rzymie świętowano 800. rocznicę zatwierdzenia przez papieża Honoriusza III w Pałacu Apostolskim św. Jana na Lateranie napisanej przez św. Franciszka Reguły Braci Mniejszych.

29 – Białoruś. Reżym Aleksandra Łukaszenki wprowadził nowe, znacznie surowsze niż dotychczas ograniczenia działalności organizacji religijnych, które w razie niezastosowania się do nich, mogą zostać zdelegalizowane.

27-30 – Malta. „Nowe kroki na rzecz Kościoła synodalnego w Europie” były tematem dorocznego zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Odbyło się ono w stolicy Malty, Vallettcie. Na spotkaniu przewodniczących episkopatów Starego Kontynentu rozpoczęto przygotowania Kościoła do przyszłorocznej końcowej sesji XVI zwyczajnego zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności.

GRUDZIEŃ

2 – Francja. Brat Matthew przejął obowiązki przeora Wspólnoty Ekumenicznej w Taizé. Do bractwa należy około 90 mężczyzn z około 30 krajów, wywodzących się z Kościołów protestanckich i Kościoła katolickiego.

7 - Włochy. Ruch Focolari świętował 80-lecie istnienia.

7 – Nikaragua. Reżym Daniela Ortegi skazał na przymusowe wygnanie z kraju lub zakazał  powrotu do ojczyzny 151 księżom i 76 siostrom zakonnym – podała organizacja obrony praw człowieka Colectivo de Derechos Umanos Nicaragua Nunca. Dane te przedstawiono w stolicy Kostaryki – San José w czasie prezentacji raportu "Łamanie wolności religijnej – etapy represji przeciw Kościołowi w Nikaragui".

9 – Austria. W Linzu odbyło się międzynarodowe rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

23-27 – Ziemia Święta. Na prośbę papieża Franciszka kard. Konrad Krajewski odwiedził Betlejem, Nazaret oraz Jerozolimę  gdzie wraz z lokalnym Kościołem przeżywał Boże Narodzenie. Głównym celem misji jałmużnika papieskiego była modlitwa o pokój oraz wsparcie ludzi cierpiących z powodu kolejnej wojny wykrwawiającej ojczyznę Jezusa. 

28 grudnia-1 stycznia 2024 – Słowenia. W stolicy kraju, Lublanie, po raz 46. odbywa się Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co się wydarzyło w Kościele w 2023 roku
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.