Czy można gryźć hostię? Jak się zachować po przyjęciu Komunii świętej?

Czy można gryźć hostię? Jak się zachować po przyjęciu Komunii świętej?
(fot. shutterstock.com)

Czy można gryźć Komunię? Niektórzy twierdzą, że to tak, jakbyś "gryzł Pana Jezusa". W jaki sposób spożyć Eucharystię? Oto wyjaśnienie sprawy.

"Mam taki problem, otóż dziś po przyjęciu Komunii Świętej poczułam, jak złamała mi się w ustach, a potem ją połknęłam" - pisze z przejęciem internautka. "Katechetka tak mnie nauczyła" - przyznaje jeden z moich redakcyjnych kolegów - "i nigdy od tej pory nie gryzłem Eucharystii. Zawsze czekam, aż rozpuści się w ustach i połykam resztę w całości".

 

Jak przyjąć Komunię świętą?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy pamiętać, że Msza święta to uobecnienie najświętszej Ofiary Chrystusa. Jako katolicy wierzymy, że w czasie liturgii eucharystycznej dokonuje się przemiana darów - chleba i wina - w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa (tutaj posłuchasz więcej na ten temat >>).

Dla wielu katolików Eucharystia jest więc najświętszym, najważniejszym elementem naszego świata - w niej jest Ciało Boga. Będąc tego świadomi, boją się oni gryźć Komunię świętą, uważając, że w jakiś sposób przegryzienie będzie wyrazem braku szacunku dla Pana Jezusa.

 

Czy można gryźć Hostię?

Oczywiście, należy szanować taką pobożność, ale warto też pamiętać, że "przeistoczenie" - owa przemiana darów - dotyczy istoty, a nie przypadłości. Innymi słowy nie ma ona charakteru fizycznego, chleb i wino "chemicznie" są nadal chlebem i winem. Przeistoczenie to metafizyka, a zarazem tajemnica.

Odpowiadając zatem wprost - można gryźć hostię. Jeśli podejdziesz blisko ołtarza w czasie Mszy świętej, to usłyszysz, jak ksiądz gryzie dużą hostię, którą wcześniej łamie. W czasie Triduum Paschalnego księża spożywają duże ilości Eucharystii, wtedy na pewno nie czekają, aż się rozpuści, ale po prostu je przegryzają. Warto wspomnieć, że przyjęte hostie i wino wszyscy trawimy.

Ks. Dolindo o tym, jak poprawnie wykonać znak krzyża >>

Kościół starożytny, jak również niektóre Kościoły wschodu nie używają komunikantów (opłatków), ale chleba, którego nie da się spożyć inaczej, jak tylko poprzez przeżucie i połknięcie.

Pamiętaj o tym, gdy przyjmujesz Komunię świętą

Co jest najważniejsze w przyjmowaniu Eucharystii? Miłość. Robimy to z miłości do Pana Boga. Doświadczamy też ogromu Jego miłości - dlatego nigdy nie przyjmuj Komunii świętej obawiając się, że jak się przyklei do podniebienia lub że jak pogryziesz hostię, to zgrzeszyłeś.

Znam też osoby i księży, którzy wręcz "wgryzają" się w hostię po przyjęciu Komunii świętej - twierdzą, że to im daje lepiej poczuć bliskość Pana, posmakować Jego miłości.

Dlatego, oczywiście, szacunek do Eucharystii jest bardzo ważny. Ale nie zapominaj nigdy o tym, co najważniejsze - miłości.

*  *  *

Kwestia ta została poruszona po raz pierwszy na naszej grupie "Ostatnia ławka. Grupa dla chrześcijan poszukujących odpowiedzi". Jeśli chcesz przeczytać całą dyskusję - dołącz do nas!

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Opracowanie: Karol Wilczyński
11,99 zł
19,99 zł

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Czy można gryźć hostię? Jak się zachować po przyjęciu Komunii świętej?
Komentarze (1)
JW
Jan Warski
19 sierpnia 2018, 15:07
Eucharystia to Msza święta. Nie da się jej ugryźć.

Skomentuj artykuł

Czy można gryźć hostię? Jak się zachować po przyjęciu Komunii świętej?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.