Adam Szustak OP: to jedyny powód, dla którego ksiądz nie może dać rozgrzeszenia

(fot. Langusta na palmie / YouTube.com)
Langusta na palmie / ml

Jeśli chcesz iść do spowiedzi i obawiasz się, czy dostaniesz rozgrzeszenie, to pamiętaj, że jest tylko jedna sytuacja, w której możesz go nie dostać. O szczegółach mówi Adam Szustak OP.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP: to jedyny powód, dla którego ksiądz nie może dać rozgrzeszenia
Komentarze (9)
ks. Janusz Betkowski
13 czerwca 2021, 20:19
Ojciec popełnia pewien błąd formalny w 2.13 filmu. Ojciec myli się mówiąc, że nie można udzielić rozgrzeszenia. Otóż można tylko ODŁOŻYĆ rozgrzeszenie do czasu spełnienia pewnych warunków istotnych do tego aby spowiedź spełniła swoją funkcję. NIGDY nie ma mowy o odmówieniu rozgrzeszenia. Są takie sytuacje kiedy trzeba je odłożyć i wtedy kapłan MA OBOWIĄZEK wytłumaczyć penitentowi dlaczego tak się dzieje i co powinien on zrobić aby było rozgrzeszenie . Nigdy nie odmawiamy rozgrzeszenia ale zdarza się, że je odkładamy.
13 czerwca 2018, 19:09
skrywdzenie duszy ktura zyje wecznie
WW
Walenty Walentynowicz
13 czerwca 2018, 14:34
Drogi Ojcze! Proszę się ubrać w zakonny habit i język uczynć bardziej dostojnym. Mam wrażenie jakbym ogladał i słuchał kogoś z okolic śmietnika. A nadto bliżej nauczania Kościoła!!!
DT
~Doro Ta
13 czerwca 2021, 20:22
Czy został Pan poproszony o wyrażenie własnej opinii i udzielenie rady?
KK
Ks. Krzysztof Ciebien
13 czerwca 2018, 14:22
"Mieszkając z narzeczonym/narzeczoną bez ślubu (ale w czystości!) można uzyskać rozgrzeszenie" Taki oto przekaz można znaleźć w tym krótkim wykładzie o. Szustaka OTÓŻ TO NIEPRAWDA. W takim wypadku NIE MOŻNA ani uzyskać rozgrzeszenia, ani przystępować do sakramentów. Osoby mieszkające na "wzór małżeństwa", bez ślubu kościelnego, aby przystępować do sakramentów, muszą spełnić nastepujące warunki: 1. U swojego Proboszcza musza złożyć deklarację życia "jak brat z siostrą", tzn. w czystości. 2. Muszą mieć poważny powód wspólnego zamieszkiwania (bynajmniej takim powodem nie będzie tańszy czynsz ale np. wychowanie dzieci) 3. Uwaga - najważniejsze: Możliwość ta dotyczy TYLKO TYCH, którzy chcieliby zawrzeć sakrament małżeństwa ale NIE MOGĄ TEGO UCZYNIĆ (np. mają już poprzednio zawarty ważnie ślub kościelny) Pozdrawiam Ks. Krzysztof Ciebień
13 czerwca 2018, 16:02
Dlaczego nie mogą otrzymać rozgrzeszenia, jeżeli żyją w czystości?
T
Tomasz
13 czerwca 2018, 20:59
Można też nie uznawać mieszkania z nażeczoną/nażeczonym za grzech. I wogóle nie spowiadać się z tego, tak z jak z innych rzeczy wobec których sumienie milczy. Wtedy normalnie dostaje się rozgrzeszenie, a ksiądz o niczym nie wie i wszyscy są szczęśliwi.
KK
Ks. Krzysztof Ciebien
13 czerwca 2018, 21:28
Oczywiscie. Są ludzie, którzy spowiadają sie świętokradzko.
KK
Ks. Krzysztof Ciebien
13 czerwca 2018, 21:34
“Kto powoduje zgorszenie wiernych, gdy szczerze żałuje i poważnie zamierza usunąć zgorszenie, może otrzymać rozgrzeszenie sakramentalne razem z innymi. Dopóty nie powinien jednak przystępować do Komunii Świętej, dopóki, zdaniem spowiednika, do którego powinien udać się wcześniej osobiście, nie usunie zgorszenia” Kongregacja Nauki Wiary NORMY DUSZPASTERSKIE DOTYCZĄCE UDZIELANIA SAKRAMENTALNEGO ROZGRZESZENIA OGÓLNEGO Sacramentum Paenitentiae