Dominikanin: Jan Chrzciciel nie udzielał sakramentu chrztu. On robił coś innego

(fot. YouTube / dominikanie.pl)
dominikanie.pl / df

Kiedy słyszymy opis działalności Jana Chrzciciela, mając w głowie nasz chrześcijański chrzest, to jest on jest zupełnie bezsensowny.

Mamy tendencję, żeby biblijne słowa brać jako techniczne określenia mimo że to były słowa używane na co dzień - mówi Radosław Więcławek OP w nowej serii na portalu dominikanie.pl. Tak wyjaśnia słowo "baptídzō" - odnoszone do chrztu i Jana Chrzciciela.

- To oznacza zanurzać - zanurzać nóż w chlebie, zanurzać się w wannie... Masa znaczeń, niekoniecznie związana z tym, co my uważamy za sakrament. A zresztą Jan Chrzciciel nie udzielał sakramentu chrztu. On robił coś innego, bo był ostatnim prorokiem ST. On zanurzał jako znak nawrócenia, tak jak działo się to w wielu wspólnotach w starożytnym Izraelu.

- O co chodzi z tym zanurzaniem? - pyta dominikanin. - W Biblii Tysiąclecia, w 3. rozdziale ewangelii wg św. Łukasza czytamy słowa Jana Chrzciciela, który mówi: ja was chrzczę wodą, ale po mnie idzie silniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On was będzie chrzcił Duchem Św. i ogniem. Teraz jak słyszymy to, mając w głowie nasz chrześcijański chrzest to zdanie jest zupełnie bezsensowne. O co chodzi z chrzczeniem Duchem Świętym i ogniem? Jak w ogóle wylać na głowę dziecku z dzbanka Ducha Świętego albo ogień? To nie może o to chodzić. Dlatego przeczytajmy to tak, jak jest napisane: ja was zanurzam w wodzie. Po mnie idzie mocniejszy ode mnie. On was będzie zanurzał w Duchu Świętym i ogniu. Kiedy przeczytałem to po raz pierwszy w ten sposób, zobaczyłem, że to nie mówi tylko o Janie, ale także o tym, kim jest Duch Święty.

Posłuchaj więcej:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dominikanin: Jan Chrzciciel nie udzielał sakramentu chrztu. On robił coś innego
Komentarze (3)
AW
~ania waliszko
28 września 2020, 08:28
DROGI OJCZE to nad czym się tutaj wysilasz wiedzą dzieci już przed I Komunią, ni e stać cię na ambitniejsze tematy?
A♀
~anie ♀
29 września 2020, 07:14
miedź brzęcząca ♀ tam gdzie cymbał brzmiący zanurzony w ogniu języka ognistego to język żywego słowa obcy uczonym w piśmie umartwionym na modlitwie językiem liturgicznym literaturą piękną opisujący się w swoim piśmie świętym z którego obłudnicy wybierają wodę na swój młyn gaszący żarna żywego słowa bo na początku było Święte Słowo anie Pismo Święte
♂A
~♂ aDam
29 września 2020, 07:18
kefas knajf papierz to wszystko przebija porzar rze tak bżydko powiem uczeni w piśmie poligloci mogą miedź z tym problem ... Jan umiłowanu uczeń Jezusa z tym problemu nie miał