Liturgia nie jest celem samym w sobie

(fot. archidiecezja.lodz.pl)

Ewangelia mówi nam o tym, jak człowiek może wykorzystywać liturgię do tego, żeby uciec od takich podstawowych obowiązków miłości bliźniego - mówi arcybiskup Ryś.

W czasie spotkania w seminarium, abp Ryś zauważył, że liturgia nie może być czymś ostatecznym, ponieważ zawsze jest tym, co otwiera nowe perspektywy, początkiem działania: "liturgia nie zatrzymuje na sobie, liturgia prowadzi do doświadczenia paschalnego w życiu. Żebyś nie tylko mógł widzieć to na ołtarzu, ale żebyś zobaczył w życiu, co to znaczy, ze Pan cię wyprowadza ze śmierci do życia".

"Biada komuś, kto myśli, że życie się sprowadza do liturgii. I do odprawiania. Kościół i ewangelizacja to jest szereg innych rzeczy" - powiedział metropolita łódzki.

Zauważył, że skupienie na samej tylko liturgii może doprowadzić do zamknięcia się na innych ludzi:

"Ewangelia mówi nam o tym, jak człowiek może wykorzystywać liturgię do tego, żeby uciec od takich podstawowych obowiązków miłości bliźniego".

"Ta liturgia tutaj, doprowadzi was do przeżywania Paschy w spotkaniu z Chrystusem ubogim"? - zapytał arcybiskup w kontekście przeżywanego właśnie Światowego Dnia Ubogich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Liturgia nie jest celem samym w sobie
Komentarze (6)
Oriana Bianka
19 listopada 2017, 23:33
"Czy chcecie ludzi przygotowywać do sakramentów, czy kształtować w nich postawę chrześcijańską?" Takie pytanie zadał abp Ryś przyszłym księżom. Ważne pytanie. Myślę, że piękno liturgii polega na spotkaniu z Bogiem, które z nas czyni naśladowców Chrystusa w naszym życiu. Cytowany przez przedmówcę kard Ratzinger pisał to samo: „liturgia może przyciągać ludzi tylko wówczas, gdy nie spogląda na samą siebie, lecz na Boga, gdy pozwala Mu wejść w siebie i działać” Liturgia nie powinna być celem samym w sobie, to to samo, co "nie spogląda na samą siebie" Pozwolenie na wejście Boga w siebie i działanie ma skutkować przemiana wewnętrzną człowieka, co czyni z niego naśladowcę Chrystusa w życiu, w stosunku do bliźnich. Na tym polega piękno liturgii i abp Ryś o tym mówił.
19 listopada 2017, 21:32
W "Duchu Liturgii" kard Ratzinger pisze: „liturgia może przyciągać ludzi tylko wówczas, gdy nie spogląda na samą siebie, lecz na Boga, gdy pozwala Mu wejść w siebie i działać” Konwertyta na wiarę świętą o.Faber: "msza święta to najpiękniejsza rzecz po tej stronie Nieba" posłańcy księcia Włodzimierza po powrocie z Konstantynopola przed chrztem Rusi(okres przed schizmą wschodnią) tak mówili o tym co zobaczyli: „Tak oto przybyliśmy do Greków, i oni zaprowadzili nas tam, gdzie służą swemu Bogu, i nie wiemy, czy byliśmy w niebie czy na ziemi, bo na ziemi nie ma takiego widoku czy takiego piękna; A nie potrafimy go opisać. To tylko wiemy, że tam Bóg przebywa wśród ludzi” Św.Teresa z Avilla pisze,iż:  „Za każdą prawdę zapisaną w Piśmie św., za każdy artykuł wiary, owszem za każdą najmniejszą ceremonię kościelną gotowa jestem śmierć ponieść” Wypada więc żałować,iż abp Ryś nie raczył był wspomnieć o pięknie liturgii a skupił się na życiowym aktywizmie. No ale jak nie zna się nic innego poza biurczaną liturgią nomowską to trudno wymagać czegoś więcej. 
Z
Zbyszek
20 listopada 2017, 16:01
Szanowny Panie, nie zgodzę się z Pana opinią nt głównego wątku kazania abp Rysia. Nie jest on o aktywności a o postawie. Mówi on bardziej o tym że co mam wrażenie kiedyś mocno razem akcentowaliśmy - sednem dobrej liturgii, sednem przykładu nie są kazania, nie są działania ale tego kim jest ksiądz. Jaki daje przykład życia Eucharystią. I w moich oczach o tym mówił Arcybiskup
20 listopada 2017, 20:58
Dlaczego słowo ''arcybiskup'' piszesz z dużej litery? Czy ty jesteś Polakiem?
Z
Zbyszek
20 listopada 2017, 22:04
Dla Polaków PWNowski „Słownik jezyka polskiego”: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/nazwy-stanowisk;8494.html :)
Zbigniew Ściubak
19 listopada 2017, 16:33
Rewelacja. Udostępniam przez Facebooka :)