"Nie chcę żyć w Kościele sprzed 20 lat. W Kościele, który był zadowolony sam sobą, cieszył się powszechnym uznaniem i szacunkiem, gdzie papieżem był Jan Paweł II. Nie chcę takiego Kościoła, bo w nim równocześnie byli krzywdzeni najsłabsi z nas. I to, że żyliśmy w nieświadomości nie jest powodem do dumy i radości. Dziś jasno jest wypowiadana prawda i to ona przynosi nam wolność" - mówi w swojej homilii dominikanin.
„Ta Ewangelia pragnie nas nawrócić, pragnie nam ukazać bogactwo, którym zostaliśmy obdarowani. A przede wszystkim pragnie nam pokazać, że to bogactwo wynika z tego kim jesteśmy. A jesteśmy sługami i nie ma w tym żadnego poniżenia” – mówi na wstępie o. Tomasz Biłka OP.
Dominikanin tłumaczy nam, że musimy odkryć jakiego mamy Pana i wtedy łatwiej będzie nam dostrzec jakimi jesteśmy bogaczami będąc sługami w Jego domu. Dodaje jednak, iż to, jakim bogactwem obdarza nas Pan, może okazać się dla nas zawrotne.
Jak dokonać rewolucji w swoim myśleniu o sobie? Jak cieszyć się z tego bogactw, które daje nam Pan? – pyta o. Biłka. Duchowny w dalszej części swojej homilii pomaga nam odnaleźć odpowiedzi na te pytania.
„Nie jesteśmy synami nocy ani ciemności – to słowo wzywa nas do tego, żebyśmy nie przespali swojego czasu ale żebyśmy czuwali i byli trzeźwi” – mówi. Na wzór takiego działania przywołuje świętych, którzy byli „wielkimi aktywistami”, ludźmi zaangażowanymi w różne dzieła. „Chodzi o to, żeby otworzyć się na głębie, która jest nam dostępna, którą ciągle nosimy w sobie” – dodaje.
Dominikanin podkreśla, że dziś jesteśmy bolejącym i zawstydzonym Kościołem. „Widzę Boga, który przyszedł rozliczyć swój Kościół i swoje sługi. Widzę Ducha, który nas oczyszcza. Ja nie chcę żyć w Kościele sprzed 20 lat. W Kościele, który był zadowolony sam sobą, cieszył się powszechnym uznaniem i szacunkiem, gdzie papieżem był Jan Paweł II. Nie chcę takiego Kościoła, bo w nim równocześnie byli krzywdzeni najsłabsi z nas. I to, że żyliśmy w nieświadomości nie jest powodem do dumy i radości. Dziś jasno jest wypowiadana prawda i to ona przynosi nam wolność” – mówi.
Posłuchaj całości:
Skomentuj artykuł