Tomasz Biłka OP: jesteśmy dzisiaj bolejącym i zawstydzonym Kościołem

Tomasz Biłka OP: jesteśmy dzisiaj bolejącym i zawstydzonym Kościołem
(fot. youtube.com)
youtube.com / ps

"Nie chcę żyć w Kościele sprzed 20 lat. W Kościele, który był zadowolony sam sobą, cieszył się powszechnym uznaniem i szacunkiem, gdzie papieżem był Jan Paweł II. Nie chcę takiego Kościoła, bo w nim równocześnie byli krzywdzeni najsłabsi z nas. I to, że żyliśmy w nieświadomości nie jest powodem do dumy i radości. Dziś jasno jest wypowiadana prawda i to ona przynosi nam wolność" - mówi w swojej homilii dominikanin. 

„Ta Ewangelia pragnie nas nawrócić, pragnie nam ukazać bogactwo, którym zostaliśmy obdarowani. A przede wszystkim pragnie nam pokazać, że to bogactwo wynika z tego kim jesteśmy. A jesteśmy sługami i nie ma w tym żadnego poniżenia” – mówi na wstępie o. Tomasz Biłka OP.

Dominikanin tłumaczy nam, że musimy odkryć jakiego mamy Pana i wtedy łatwiej będzie nam dostrzec jakimi jesteśmy bogaczami będąc sługami w Jego domu. Dodaje jednak, iż to, jakim bogactwem obdarza nas Pan, może okazać się dla nas zawrotne.

Jak dokonać rewolucji w swoim myśleniu o sobie? Jak cieszyć się z tego bogactw, które daje nam Pan? – pyta o. Biłka. Duchowny w dalszej części swojej homilii pomaga nam odnaleźć odpowiedzi na te pytania.

DEON.PL POLECA

„Nie jesteśmy synami nocy ani ciemności – to słowo wzywa nas do tego, żebyśmy nie przespali swojego czasu ale żebyśmy czuwali i byli trzeźwi” – mówi. Na wzór takiego działania przywołuje świętych, którzy byli „wielkimi aktywistami”, ludźmi zaangażowanymi w różne dzieła. „Chodzi o to, żeby otworzyć się na głębie, która jest nam dostępna, którą ciągle nosimy w sobie” – dodaje.

Dominikanin podkreśla, że dziś jesteśmy bolejącym i zawstydzonym Kościołem. „Widzę Boga, który przyszedł rozliczyć swój Kościół i swoje sługi. Widzę Ducha, który nas oczyszcza. Ja nie chcę żyć w Kościele sprzed 20 lat. W Kościele, który był zadowolony sam sobą, cieszył się powszechnym uznaniem i szacunkiem, gdzie papieżem był Jan Paweł II. Nie chcę takiego Kościoła, bo w nim równocześnie byli krzywdzeni najsłabsi z nas. I to, że żyliśmy w nieświadomości nie jest powodem do dumy i radości. Dziś jasno jest wypowiadana prawda i to ona przynosi nam wolność” – mówi.

Posłuchaj całości:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Tomasz Biłka OP: jesteśmy dzisiaj bolejącym i zawstydzonym Kościołem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.