Hasło Marszu Niepodległości to przedmiotowe wykorzystanie religii

(fot. facebook.com)

Pojęcie walki oczywiście jest wpisane w katolicką duchowość czy nawet kościelną historię. Ba, również w maryjną pobożność, bo wołamy do Maryi "Hetmanko". Nie dziwi wizerunek Maryi na zbroi czy wojskowym sztandarze. Modlitwa realnie stanowi konkretny oręż, jest istotnym elementem walki duchowej.

Dlaczego jednak mnie wkurza, bulwersuje, obraża i rani moje uczucia religijne identyfikacja wizualna tegorocznego Marszu Niepodległości?

Walka duchowa odbywa się z osobistymi wadami i pokusami. Nie jest skierowana przeciw innym osobom, a żadnych uważanych za złe zjawisk nie personalizuje się, wygrażając przeciw nim pięścią owiniętą różańcem niczym kastetem. Za wszystkim, co łatwo bezosobowo nazwać ideologią, zarazą, zagrożeniem, etc., stoją konkretni, grzeszni i cierpiący jak wszyscy inni ludzie, którym jesteśmy winni miłość wyrażającą się na przykład w modlitwie. Nie godzi się jakkolwiek sprawiać, by te osoby kojarzyły modlitwę, różaniec czy krzyż, Kościół i Boga z wymierzoną przeciw nim bronią, z wrogą rzeczywistością. Bo nie dość, że wypacza się sens modlitwy, to podważa się zadanie Kościoła, czyniąc ewangelizację nieskuteczną czy o wiele trudniejszą, obrzydzając innym modlitwę, różaniec, Kościół.

DEON.PL POLECA

W aktualnym kontekście, mamy jeszcze w pamięci, że na przykład w Białymstoku usta osób zaciskających pięści na różańcu wykrzykiwały nienawistne i wulgarne hasła w stronę bliźnich, a zza ich pleców z rąk tych, na których ustach wcześniej była modlitwa, leciały kamienie, butelki i petardy. Pamiętamy, że modlitwa nie stanęła na przeszkodzie w stosowaniu przemocy – cokolwiek by nie mówili organizatorzy Marszu Niepodległości, ten symbol pięści oplecionej różańcem przywołuje takie bluźniercze sceny.

Poprzednie edycje Marszu nie pozwalają zaufać w pobożne intencje organizatorów.

Wykorzystywanie symboliki religijnej podczas manifestacji, która jest polityczna, której organizatorzy nie byli w stanie w czasie poprzednich edycji zagwarantować, by nie wznoszono haseł radykalnie obcych Ewangelii i nie stosowano przemocy, wskazuje na przedmiotowe traktowanie religii. Na świadome przyzwolenie, by katolickie symbole i słowa modlitw wykorzystane były bluźnierczo do walki przeciw drugiemu człowiekowi. Również poprzednie edycje Marszu nie pozwalają zaufać w pobożne intencje organizatorów. Wykorzystując katolickie symbole do swojej identyfikacji wizualnej, przy występowaniu przeciw jakimkolwiek grupom (środowiska LGBT, lewica, muzułmanie, etc.) organizatorzy Marszu Niepodległości przyczyniają się do tego, że przeciw tym samym symbolom będą występować uczestnicy Parady Równości, Czarnych Marszy, okolicznych protestów czy osoby, które będą 11 listopada wyrażały sprzeciw wobec politycznych postulatów wznoszonych podczas Marszu Niepodległości.

Wzniesiona pięść kojarzy się z przemocą, co już samo w sobie jest totalnie sprzeczne z maryjną modlitwą i Ewangelią. Poza tym wykorzystywana była przez zwolenników nurtów raczej obcych organizatorom Marszu Niepodległości.

Pojawił się też argument, że różaniec nie kojarzy się męsko, a pięść jako symbol siły i walki pokaże, że to modlitwa nie tylko dla kobiet – nie, różaniec nie powinien być traktowany przedmiotowo nawet do leczenia czyichś kompleksów.

Tekst ukazał się na facebookowej stronie autora.

dziennikarz. Interesuje się dogmatyką, liturgią, tradycyjną muzyką oraz sztuką

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hasło Marszu Niepodległości to przedmiotowe wykorzystanie religii
Komentarze (24)
MP
~Mariusz Perkoz
24 października 2019, 23:13
Czy ktoś kto porównał różaniec owinięty na palcach przyjrzał się dokładnie grafice Marszu Niepodległości? Chyba nie bo jakby się przyjrzał a do tego zobaczył jak wygląda kastet, jak się go nosi i jak używa to nigdy by nie twierdził, że sposób owinięcia różańca wskazuje, że pełni on funkcję kastetu. Kastet nosi się tak samo jak kobiety noszą pierścionki tj. na pierwszej i najdłuższej z trzech kości palców. Na grafice różaniec owinięty jest na kości drugiej i trzeciej tj. kościach które w przypadku zaciśnięcia pięści i zadania ciosu nie wchodzą w kontakt z atakowanym obiektem. Kolejna kwestia to to, że palce są wyprostowane a nie zaciśnięte w pięść. Przy takim ich ułożeniu nie ma możliwości zadawania ciosów bez zagrożenia, że palce zostaną połamane lub wybite. Tak więc więcej uwagi i analizy a mniej negatywnych emocji i nienawiści nie popartej żadnymi argumentami.
SM
Sylwester Mrozik
20 października 2019, 10:55
Marzą im się wyprawy krzyżowe. Obrona wiary za pomocą miecza. Zapomnieli, ile było masakr np Żydów w drodze do Jerozolimy i jak Jerozolima spływała krwią kobiet i dzieci muzułmańskich i żydowskich a w Konstantynopolu także krwią chrześcijan prawosławnych. Ciekawe czy panowie narodowcy pomogli by pobitemu gejowi, muzułmaninowi czy lewakowi (jak Samarytanin Żydowi). Choć może się mylę, może mają dobre serca i szlachetne dusze.
SM
Sylwester Mrozik
20 października 2019, 10:51
Marzą im się wyprawy krzyżowe. Obrona wiary za pomocą miecza. Zapomnieli, ile było masakr np Żydów w drodze do Jerozolimy i jak Jerozolima spływała krwią kobiet i dzieci muzułmańskich i żydowskich a w
J. P. Torello
19 października 2019, 11:03
Sprostowanie: to nie pan Winnicki z Ruchu Narodowego stoi za tym logo. Przepraszam za wprowadzenie w blad.
P
Piotr ~
19 października 2019, 09:40
Artykuł jest absurdalny, oparty na własnych wyobrażeniach i antypati. Autor artykulu w obrazku widzi to co chce widzieć a nie pyta twórcę o jego intencje. To w jakim celu jest ten artykuł? Szukania prawdy czy postawienia kolejnej cegiełki w murze między nami a "tamtymi". A przecież tamci to też katolicy, to może zamiast ich tak bezpardonowo osądzać lepiej ich wysłuchać? Porównanie do kastetu, bardzo mocny argument, ja bym się zastanowił zanim bym publicznie napisał że ktoś używa różańca jak kastetu. Gdyby autor nie był zaslepiony swoimi wyobrażeniami i antypatiami to zauważył by że różaniec owinięty jest wokół paliczków środkowego i dalszego, a kastet zaklada się na paliczku bliższym. A może ta zaciśnieta pięść sybolizuje przywiązanie do Maryji? Czy brał autor pod uwage taką interpretacje?
J. P. Torello
19 października 2019, 11:00
Diabel tkwi w szczegolach. Nie da sie modlic (a dokladniej: przesuwac paciorki), gdy Rozaniec oplata palce w zacisnietej dloni ! Po prostu nie da sie od strony technicznej. Oczywiscie modlitwa moze trwac a sercu, ale jeszcze nie widzialem, by tak modlono sie. Wydaje mi sie, ze to nie pan Dawid jest pomyslodawca skojarzenia z kastetem, raczej nie on. Pewnie wymyslil to jakis lewicujacy jegomosc. Tylko po co dawac bolszewi wiatr w zagle I lac wode na mlyn? Nawet gdyby zalozyc, ze ktos modli sie z zacisnieta piescia, to wtedy Rozaniec ma tylko jeden splot, a nie potrojny, tak jak w tym logo, poniewaz to uniemozliwiloby przesuwanie pac iorkow. I tyle of strony anatomiczno - technicznej.
WG
W Gedymin
19 października 2019, 13:02
Artykuł nie jest absurdalny, natomiast część komentarzy pokazuje jak wielka jest pycha, głupota i zakłamanie części katolików (można się spierać, która z tych "cnót" powinna być wymieniona jako pierwsza). "...nie pyta twórcę o jego intencje" - a ktoś pytał twórcę tęczowej aureoli? "..różaniec owinięty jest wokół paliczków środkowego i dalszego" - dywagacje na temat paliczków to jest szczyt absurdu.
P
Piotr ~
20 października 2019, 04:52
Może i jest to szczyt absurdy, myślę że to zależy od tego co jest naszym celem. Jeżeli chcemy dowalić narodowcom, to poprostu piszemy coś co ich mocno zdyskredytuje, np. że użyli różańca w roli kastetu na jakiejś grafice. Wtedy dochodzenie prawdy faktycznie to szczyt absurdu, bo po co to robić, nie o to przecież mam chłodzi. To mija się z celem, bo mogłoby się np. okazać, że to nie prawda i nasz argument stracił by siłę.
P
Piotr ~
19 października 2019, 09:38
Artykuł jest absurdalny, oparty na własnych wyobrażeniach i antypati. Autor artykulu w obrazku widzi to co chce widzieć a nie pyta twórcę o jego intencje. To w jakim celu jest ten artykuł? Szukania prawdy czy postawienia kolejnej cegiełki w murze między nami a "takimi". A przecież tamci to też katolicy, to może zamiast ich tak bezpardonowo osądzać lepiej ich wysłuchać? Porównanie do kastetu, bardzo mocny argument, ja bym się zastanowił zanim bym publicznie napisał że ktoś używa różańca jak kastetu. Gdyby autor nie był zaslepiony swoimi wyobrażeniami i antypatiami to zauważył by że różaniec owinięty jest wokół paliczków środkowego i dalszego, a kastet zaklada się na paliczku bliższym. A może ta zaciśnieta pięść sybolizuje przywiązanie do Maryji? Czy brał autor pod uwage taką interpretacje?
J. P. Torello
18 października 2019, 23:53
Pierwszy raz nie zgadzam sie z panem Winnickim i Ruchem Narodowym. Logo marszu nie jest dobre. Troche nieprzemyslane, przekombinowane. Robicie w ten sposob wode na mlyn dla bolszewi i sodomii. Zacisnieta piesc jest zawsze symbolem agresji, przemocy. Rozaniec podczas modlitwy "w technice jednej dloni" nie oplata ciasno palcow, a dlon nie jest zacisnieta w piesc, lecz uklada sie w ksztalt winnego grona. Skojarzenie z kastetem - jakie pojawilo sie ze strony lewicy - jest potwierdzeniem moich obaw, ze synowie ciemnosci sa bardziej biegli w kombinowaniu w sprawach tego swiata niz synowie swiatlosci. Badzcie nieskazitelni jak golebice, a przebiegli jak weze. Prosze prze - myslec, najlepiej prze- modlic Rozancem. Pokoj i dobro niech beda z Wami wszystkimi!
LM
~Leon Michalczewski
18 października 2019, 22:28
Pan Jezus szedł na Golgotę niosąc ciężki krzyż. Cierpiał strasznie ale na nikomu w geście odwetu pięścią nie groził. Przeciwnie, poddał swoje dłonie, aby je przybito do krzyża. Jestem ciekaw, jacy to katolicy wpadli na pomysł tego logo? Czy to są jeszcze chrześcijanie idący za Chrystusem?
AB
~Adam Biernacki
18 października 2019, 19:42
Grafika razi także dlatego, że jest to święto odzyskania niepodległości, a walczyli o nią, oprócz czczących Maryję katolików, także protestanci, polscy Żydzi czy ateiści. Taka grafika w połączeniu z powodem świętowania służy zakłamywaniu rzeczywistości. No i jest też trochę nietrafiona. Nie umniejszając wszystkich zasług duchowieństwa podczas zaborów, warto wspomnieć, że Kościół potępił i Konstytucję 3-go Maja, i oba największe powstania narodowe, a Polaków wzywał do posłuszeństwa władzom zaborczym. Trochę niesmaczne.
MP
~Marta Polaczyk
18 października 2019, 18:47
Samo hasło jest już zaklamane. Niby chroń cały naród, a tak naprawdę wszystkich oprócz Lgbt, wegan, ekologów, lewicowców, bezdzietnych z wyboru, itd, itd.... Ta pięść to groźba, ale nie dla szatana.
J. P. Torello
18 października 2019, 17:03
Powtarzam! Grafika , konkretnie uniesiona piesc, jest do bani! Zmiencie to! Badzcie niekazitelni jak golebice, a przebiegli jak weze.... Piotrze! Schowaj miecz! Schowaj miecz!
MK
~Maria Kowalczyk
18 października 2019, 16:10
Może ta młodzież po prostu potrzebuje naszego wsparcia modlitewnego i mądrych wspierających ich duszpasterzy.Papiez Franciszek mówił, że trzeba szukać owiec. pachnieć ich zapachem, a trochę komentarz o naturalnej religijności jest refleksją trochę jakby wygłaszana z wieży obronnej
JK
Jacek K
18 października 2019, 16:07
Ale tego typu symbolika ma w Kościele dużo dłuższą historię niż narracja, którą snuje autor tego artykułu.
J. P. Torello
18 października 2019, 17:06
Symbolika uniesionej zacisnietej piesci? To chyba ma dluga tradycje ale w bolszewizujacej teoologii wyzwolenia... Prosze opisz jak I kiedy piesc zaistniala w symbolice?
JK
Jacek K
18 października 2019, 16:07
Ale tego typu symbolika ma w Kościele dużo dłuższą historię niż narracja, którą snuje autor tego artykułu.
Dariusz Piórkowski SJ
18 października 2019, 15:55
To naturalna religijność przebrana w szaty chrześcijańskie. Tyle w temacie.
P
Piotr ~
19 października 2019, 09:24
A skąd Ty możesz to wiedzieć? Skąd autor artykułu może wiedzieć co w sercach mają autorzy tego obrazka, jaka jest ich intencja, czy ktoś ich spytał?
J. P. Torello
20 października 2019, 10:38
Przez analogie: skad mozemy wiedziec, co chcieli wyrazic tworcy ikony NMP w teczowej aureoli? Moze to ich wyraz czci? Szacunku? Oddania sie w opieke? Hm?
J. P. Torello
18 października 2019, 15:44
Co do graficznej strony jak najbardziej autor ma racje. Trzeba by zmienic. I np. Dodac " Maryjo! Miej....[...] "
WG
W Gedymin
18 października 2019, 15:36
Teraz należy czekać na reakcję tych hierarchów i księży którzy byli oburzeni na tęczowe aureole. Na nabożeństwa ekspiacyjne ...
JK
~Jan Kowalski
18 października 2019, 15:10
Różaniec sam w sobie jest bronią. Mówią nam o tym wielcy święci Kościoła, choćby św. Maksymilian Kolbe, św. o. Pio.. Wystarczy tej broni użyć w intencji naszej Ojczyzny i wrogów Kościoła. To jest najlepsze rozwiązanie. Sama grafika jest zrobiona faktycznie - dwuznacznie. Nie znam intencji organizatorów, ale miejmy jednak na uwadze, że wykorzystywanie do celów politycznych różańca (Pana Boga) i hasła z popularnej pieśni maryjnej jest niesmacznym nieporozumieniem. Z drugiej strony, jeśli jest to zachęta do modlitwy za Polskę i Kościół, to jest to wspaniała inicjatywa !