„Ja jestem” – słowa, które mówią wszystko

KAI / jk

W dzisiejszej Ewangelii pojawia się jedna z siedmiu formuł autodeklaratywnych Chrystusa – Ego eimi – Ja jestem. Słowa te wypowiedziane po hebrajsku oznaczały imię Boga, którego Żydzi nie wypowiadali na głos. Jezus mówiąc „Ja jestem” utożsamia się z Bogiem i pozwala uczniom odkryć swoją Boską godność – mówi w komentarzu dla Centrum Heschela KUL biblista ks. prof. zw. dr hab. Mariusz Rosik.

W czasie ostatniej wieczerzy, w rozmowie z apostołami, Jezus przygotowuje ich na Jego ostateczne odejście do domu Ojca.
Czterdzieści dni po Jego zmartwychwstaniu wstąpi do nieba. Jezus oznajmia apostołom, że idzie tam, aby przygotować im miejsce. „W domu Ojca mego jest mieszkanie wiele” (J 14, 2) – mówi. Tym samym zapowiada, że każdy, kto w Niego wierzy osiągnie życie wieczne, będzie mógł trwale na wieki przebywać w domu Ojca.

Niezwykle istotne jest jednak w dzisiejszej Ewangelii to, że pojawia się tam jedna z siedmiu tak zwanych formuł autodeklaratywnych Jezusa. Otóż Ewangelista Jan aż siedem razy zamieszcza wypowiedzi Jezusa rozpoczynające się od greckiego sformułowania Ego eimi - Ja jestem. Dla przykładu "Ja jestem Chlebem Życia” (J 6, 51), „Ja jestem zmartwychwstanie i życie” (J 11, 25), „Ja jestem dobrym pasterzem” (J 10, 11), „Ja jestem bramą” (J 10, 9), „Ja jestem światłością świata” (Jan 8, 12). I w tym wypadku pada również ta formuła autodeklaratywna – Jezus mówi o sobie: „Ja jestem drogą prawdą i życiem” (J 14, 6).
Niezwykle ciekawe jednak jest to, że kilkukrotnie w tej samej Ewangelii Janowej pojawia się to sformułowanie „Ja jestem” bez konkretnego dookreślenia. Dla przykładu Jezus mówi: „zanim Abraham stał się, Ja jestem” (J 8, 58), albo mówi: „Jeżeli nie uwierzycie, że Ja jestem, pomrzecie w grzechach swoich” (J 8, 24). Dla Żydów czasów Jezusa było to bardzo mocne określenie. My bowiem czytamy Ewangelię po grecku i natrafiamy tam na sformułowanie ego eimi, tymczasem, gdyby Jezus wypowiedział te słowa w języku hebrajskim, tak jak pisana jest zdecydowana większa część Starego Testamentu, to musiałby wypowiedzieć na głos imię Boga. Imię, którego Żydzi wtedy ze względu na szacunek nie wypowiadali na głos.
Widzimy więc, że Jezus utożsamia się z Bogiem co wyraźnie widać również i w dzisiejszej Ewangelii, kiedy wyjaśnia apostołom, że Ojciec trwa w Nim, a On trwa w Ojcu (por. J 14, 11), w ten sposób Jezus przygotowuje swoich uczniów na odkrycie jego Boskiej godności.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

„Ja jestem” – słowa, które mówią wszystko
Komentarze (5)
Hanna Lewandowska
7 maja 2023, 22:35
No-i dalej, proszę niech Ksiądz dalej pisze, bo właśnie w tym miejscu przestaję rozumieć Ewangelię...
PM
~Pinki Maro
7 maja 2023, 18:26
Czyli co, Jezus to drugi Jahwe? Rzekł Jahwe do Jahwe mego? Ps 110. To są dwaj bogowie? :)
AS
~Antoni Szwed
8 maja 2023, 20:52
No tak, tak! Jezus Chrystus jest BOGIEM, równym BOGU OJCU!!! Jezus przedstawia się dokładnie tak samo jak Bóg Ojciec: Ja JESTEM, KTÓRY JESTEM. Jezus Chrystus JAKO BÓG równie ODWIECZNIE ISTNIEJE jak Bóg Ojciec (dla Izraelitów Bóg Jahwe). Jako CZŁOWIEK istnieje niewiele ponad dwa tysiące lat. Wraz z Bogiem Duchem Świętym tworzą TRZY OSOBY BOSKIE, ale nie trzech różnych bogów (w chrześcijaństwie nie ma wielobóstwa). W chrześcijaństwie (w katolicyzmie w szczególności) są TRZY OSOBY, które są JEDNYM BOGIEM. Jest to prawda o Trójcy Świętej, wyrażona m. in. w Credo, które odmawiamy podczas mszy św. w kościołach.
MS
~Maciej S
9 maja 2023, 08:20
Podstawą bycia chrześcijaninem jest przyjęcie wiary w JEDNEGO BOGA ukrytego w trzech osobach- Bogu Ojcu, Synu i Duchu Świętym. Jest coś takiego jak Święta Trójca której prawdziwe znaczenie rozumieją chrześcijanie a nie ateiści Nie dość że wyrywający przypadkowe fragmenty pisma Świętego dla własnych potrzeb to jeszcze robią to ze Starego Testamemu. A chrześcijanie posługują się Nowym :). pan zrobił podobnie
TM
~Tomasz Mortensen
9 maja 2023, 08:28
"Ja i Ojciec jedno jesteśmy" - nie było o tym w Strażnicy?