Jak katolik i ateista mogą rozmawiać o modlitwie?

Jak katolik i ateista mogą rozmawiać o modlitwie?
fot. YouTube / Maskacjusz TV
ks. Grzegorz Strzelczyk / Michał Lewandowski

"Ten poziom jest dostępny dla każdego i w jego obrębie nie jest wymagana budowa relacji z transcendencją (osobową lub nie)" - mówi ks. Grzegorz Strzelczyk.

Michał Lewandowski: Hipotetyczna sytuacja. Przychodzi do księdza ateista i pyta o to, dlaczego chrześcijanie się modlą. Co ksiądz wtedy mówi?

Ks. Grzegorz Strzelczyk: To jest faktycznie hipotetyczna sytuacja.

Wiem, ale chodzi o to, jak rozmawiać o modlitwie z kimś, kto nie ma o niej zielonego pojęcia.

DEON.PL POLECA

Powiedziałem, że to hipotetyczna sytuacja, bo kiedy przychodzi do mnie człowiek, to zawsze jest to konkretna osoba z konkretnymi emocjami i oczekiwaniami wobec tej rozmowy. Mogę zamiast tego udzielić odpowiedzi standardowej na to pytanie.

Jak będzie brzmiała?

Po pierwsze chrześcijanie wierzą, że jest Bóg. Po drugie, chcą nawiązać z Nim kontakt. Po trzecie, wierzą, że On chce nawiązać kontakt z nimi.

Czy w takim razie jest sens rozmawiać z kimś, kto nie zakłada tego podstawowego poziomu jakim jest wiara w Boga?

Zawsze jest sens rozmawiać. Nawet jeśli nie zgadzamy się, co do fundamentalnego poziomu, to przecież możemy spotkać się przy rozumieniu modlitwy jako medytacji. Ten poziom jest dostępny dla każdego i w jego obrębie nie jest wymagana budowa relacji z transcendencją (osobową lub nie). Wiemy o tym, że nasz organizm jest w dobrostanie wtedy, kiedy medytuje, więc tutaj z pewnością możemy się dogadać.

Kiedy przychodzi do mnie człowiek, to zawsze jest to konkretna osoba z konkretnymi emocjami i oczekiwaniami wobec tej rozmowy.

Czyli z perspektywy wierzącego, to jest także platforma do modlitwy?

Tak, dokładnie. Wierzący i niewierzący mogą medytować, ale ci pierwsi dodają do tego kontakt z Bogiem. Chrześcijanie – z Bogiem ukazanym w nauczaniu Jezusa.

Więcej o modlitwie przeczytasz w najnowszej książce ks. Strzelczyka "(Nie)dostępność Boga"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Czy Bóg zawsze jest dostępny i na nas czeka? Czy grzech przeszkadza w modlitwie? Co w sytuacji, gdy nie potrafię być szczery ze sobą i Bogiem? Czy można tęsknić za kimś, kogo nigdy się nie...

Skomentuj artykuł

Jak katolik i ateista mogą rozmawiać o modlitwie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.