Branie nie jest egoizmem - Łk 10, 17-24

Branie nie jest egoizmem - Łk 10, 17-24
6 lat temu
Mieczysław Łusiak SJ

"Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie".

Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością mówiąc: "Panie, przez wzgląd na Twoje imię nawet złe duchy nam się poddają".

Wtedy rzekł do nich: "Widziałem szatana spadającego z nieba jak błyskawica. Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie".

W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić".

Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: "Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli".

Komentarz do Ewangelii

Dość powszechne jest czerpanie radości i satysfakcji z sukcesów i dokonań. Jezus proponuje inne źródło tych uczuć. Dużo bardziej niż z sukcesów powinniśmy cieszyć się z tego, co otrzymaliśmy. To bowiem, co otrzymaliśmy jest wtórne wobec naszych osiągnięć. Kiedy pomijamy pochodzenie naszych umiejętności, grozi nam niechybnie pycha. I rychłe wyczerpanie posiadanych zdolności. Człowiek może dać tylko to, co najpierw otrzymał, przetwarzając to tylko nieznacznie.

Branie nie jest egoizmem, jest koniecznością. Chyba, że bierzemy po to, by nikomu tego nie dać, by tylko mieć wszystko dla siebie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Branie nie jest egoizmem - Łk 10, 17-24
Komentarze (3)
T
tom
6 października 2014, 21:26
Kiedy pomijamy pochodzenie naszych umiejętności, grozi nam niechybnie pycha. I rychłe wyczerpanie posiadanych zdolności - cieszmy się z naszych sukcesów, ale z jako dobrze wykorzystanych darów jakie otrzymaliśmy od Boga; że udało nam sie pomnozyć otrzymane talenty; że wszytko co mamy tylko Tobie zawdzięczamy.
Z
Zosia
5 października 2014, 11:10
Bardzo dziękuję za ten komentarz - uporządkował mi moje myślenie wobec pojęć - sukces , zadowolenie, branie miłość i zagrożenie pychą - jak to się ma z perspektywy Boga
A
Anka
4 października 2014, 08:44
"To bowiem, co otrzymaliśmy jest wtórne wobec naszych osiągnięć" - czy to zdanie nie powinno brzmieć: "Nasze osiągnięcia są bowiem wtórne wobec tego co otrzymaliśmy" albo "To bowiem, co otrzymaliśmy jest uprzednie wobec naszych osiągnięć"?

Skomentuj artykuł

Branie nie jest egoizmem - Łk 10, 17-24
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.