Kościół zniszczony przez ISIS w Iraku, 10 lat później całkowicie odrestaurowany
Dominikański kościół Matki Bożej Godzinowej, jeden z najbardziej charakterystycznych w Mosulu w północnym Iraku, został całkowicie odrestaurowany po zniszczeniach dokonanych przez terrorystów Państwa Islamskiego 10 lat temu.
Ojciec Olivier Poquillon, dyrektor Francuskiej Szkoły Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie, zamieścił kilka zdjęć kościoła, który został odbudowany we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).
Łaciński Kościół Matki Bożej Godzinowej, którego oficjalna nazwa w języku arabskim to al-Saa'a, powstał w 1873 roku jako centrum obecności dominikanów w Iraku.
Mossoul : Fin d’année et fin des préparatifs de la messe pour la paix célébrée le 1er janvier par le Maître de l’Ordre des Prêcheurs ( Dominicains ). Que Notre-Dame de l’Heure veille sur le passage à la nouvelle année.
— fr. Olivier Poquillon OP (@OPoquillon) December 31, 2023
Ensemble, continuons à rebâtir la confiance. #paix #Prayer pic.twitter.com/cppC5KvS61
Było także ważnym ośrodkiem kulturalnym i akademickim, w tym pierwszą szkołą dla dziewcząt i posiadało pierwszą drukarnię w Iraku.
Położony na starym mieście Mosulu, w historycznej dzielnicy charakteryzującej się silnymi związkami między różnymi kulturami i religiami: chrześcijan, jazydów, muzułmanów sunnickich i szyickich, a także Arabów, Chaldejczyków i Kurdów, kościół prowadzony przez dominikanów oferował przestrzeń do dialogu.
Marking a historic moment in ongoing restoration by UNESCO, Mass for peace was joyfully held on the main altar of Our Lady of the Hour for the first time. The occasion was graced by the presence of Fr. Gerard Timoner III, the Master of the Dominican Order, who traveled from Rome. pic.twitter.com/L51yGaLLVD
— UNESCO Iraq Office (@UNESCOIraq) January 1, 2024
Jednak ta delikatna równowaga została zachwiana inwazją i okupacją miasta przez terrorystów Państwa Islamskiego latem 2014 roku. Kościół, podobnie jak większość historycznego centrum Mosulu, został poważnie uszkodzony przez dżihadystów i starcia podczas ofensywy armii irackiej odzyskania miasta.
Ponadto ISIS wykorzystywało kościół jako magazyn broni i do tortur. Skradziono artefakty archeologiczne, w tym słynny zegar, który był prezentem od żony cesarza Napoleona III dla dominikanów.
Zniszczenie kościoła było nie tylko tragedią architektoniczną, ale także negatywnie dotknęło wszystkich mieszkańców Mosulu, zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan, ponieważ stracili ważny symbol historii i tożsamości miasta.
W kwietniu 2020 roku UNESCO podjęło prace konserwatorskie zarówno w kościele, jak i na starym mieście w Mosulu. Dominikanie aktywnie włączyli się w to zadanie, aby odbudowa nie ograniczała się tylko do aspektów materialnych, ale także przyczyniła się do odbudowania więzi pomiędzy różnymi wspólnotami kulturowymi i religijnymi.
CNA/x.com/dm
Skomentuj artykuł