Kościół zniszczony przez ISIS w Iraku, 10 lat później całkowicie odrestaurowany
Dominikański kościół Matki Bożej Godzinowej, jeden z najbardziej charakterystycznych w Mosulu w północnym Iraku, został całkowicie odrestaurowany po zniszczeniach dokonanych przez terrorystów Państwa Islamskiego 10 lat temu.
Ojciec Olivier Poquillon, dyrektor Francuskiej Szkoły Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie, zamieścił kilka zdjęć kościoła, który został odbudowany we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).
Łaciński Kościół Matki Bożej Godzinowej, którego oficjalna nazwa w języku arabskim to al-Saa'a, powstał w 1873 roku jako centrum obecności dominikanów w Iraku.
Było także ważnym ośrodkiem kulturalnym i akademickim, w tym pierwszą szkołą dla dziewcząt i posiadało pierwszą drukarnię w Iraku.
Położony na starym mieście Mosulu, w historycznej dzielnicy charakteryzującej się silnymi związkami między różnymi kulturami i religiami: chrześcijan, jazydów, muzułmanów sunnickich i szyickich, a także Arabów, Chaldejczyków i Kurdów, kościół prowadzony przez dominikanów oferował przestrzeń do dialogu.
Jednak ta delikatna równowaga została zachwiana inwazją i okupacją miasta przez terrorystów Państwa Islamskiego latem 2014 roku. Kościół, podobnie jak większość historycznego centrum Mosulu, został poważnie uszkodzony przez dżihadystów i starcia podczas ofensywy armii irackiej odzyskania miasta.
Ponadto ISIS wykorzystywało kościół jako magazyn broni i do tortur. Skradziono artefakty archeologiczne, w tym słynny zegar, który był prezentem od żony cesarza Napoleona III dla dominikanów.
Zniszczenie kościoła było nie tylko tragedią architektoniczną, ale także negatywnie dotknęło wszystkich mieszkańców Mosulu, zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan, ponieważ stracili ważny symbol historii i tożsamości miasta.
W kwietniu 2020 roku UNESCO podjęło prace konserwatorskie zarówno w kościele, jak i na starym mieście w Mosulu. Dominikanie aktywnie włączyli się w to zadanie, aby odbudowa nie ograniczała się tylko do aspektów materialnych, ale także przyczyniła się do odbudowania więzi pomiędzy różnymi wspólnotami kulturowymi i religijnymi.
CNA/x.com/dm
Skomentuj artykuł