Myśli umykają ci podczas odmawiania różańca? Wypróbuj stary sposób, który pomaga się skupić

Kobieta odmawiająca różaniec. Fot. Depositphotos.com
DEON / mł

Różaniec, choć bardzo popularny, nie jest wcale łatwą modlitwą. Nie dlatego, że jest trudny - właśnie dlatego, że jest prosty. Proste słowa i monotonia powtarzanych zdań często sprawia, że zaczynamy tajemnicę zanurzeni w Ewangelii i nagle orientujemy się, że układamy w głowie listę zakupów do obiadu, dalej powtarzając "Zdrowaś Mario...".

Zrób to, gdy nie możesz się skupić na różańcu

Jak poradzić sobie z rozproszeniami i skupić się na rozważanej tajemnicy, czyli na wydarzeniu z życia Jezusa i jego ewangelicznym opisie? Prostym sposobem na to mogą być dopowiedzenia do różańca. To właśnie one pomagają medytować tajemnicę rozważaną w dziesiątku różańca.

Jan Paweł II o różańcu z dopowiedzeniami

O dopowiedzeniach do różańca pisał Jan Paweł II w liście apostolskim o różańcu "Rosarium Virginis Mariae".

"Centrum Zdrowaś Maryjo, poniekąd zwornikiem między jego pierwszą a drugą częścią, jest imię Jezus. Czasami, przy pośpiesznym odmawianiu, to centrum uchodzi uwagi, a wraz z nim również nawiązanie do misterium Chrystusa, które jest kontemplowane. Ale to właśnie akcent, jaki kładzie się na imieniu Jezus i na Jego misterium, znamionuje znaczące i owocne odmawianie różańca. Już Paweł VI przypomniał w Adhortacji Marialis cultus praktykowany w pewnych regionach zwyczaj, by podkreślać imię Chrystusa, dodając do niego refren (tak zwane «dopowiedzenia») nawiązujący do rozważanej tajemnicy. Jest to zwyczaj godny pochwały, zwłaszcza przy publicznym odmawianiu różańca. (...) Jest to wyznanie wiary, a równocześnie pomoc w medytacji, która pozwala przyswajać i przeżywać misterium Chrystusa, w naturalny sposób związane z odmawianiem Zdrowaś Maryjo" - czytamy w punkcie 33. listu.

DEON.PL POLECA

Jak odmawiać różaniec z dopowiedzeniami?

Dziesiątkę różańca, którą zamierzamy odmówić z dopowiedzeniami, zaczynamy od zwykłego "Ojcze nasz...". Później odmawiamy "Zdrowaś Mario" aż do słów "owoc żywota Twojego, Jezus" i dodajemy swoją medytację: "który...". Do każdego z dziesięciu "Zdrowaś Mario" wymyślamy kolejne rozważanie-dopowiedzenie, a po ostatnim, dziesiątym - odmawiamy modlitwę do końca: "święta Mario, Matko Boża.."

Jak to wygląda na przykładzie? Jeśli rozważamy tajemnicę Narodzenia Jezusa - możemy dopowiedzieć: "który narodził się w Betlejem". A potem wymyślać kolejne dopowiedzenia, zanurzając się w rozważanej tajemnicy i mówiąc o tym, co poruszyło nasze serce i umysł. Jedyne, o czym trzeba przy tym pamiętać, to... gramatyka - by dopowiedzenie było logiczną częścią rozpoczętego zdania: "Błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus, który jest..." albo "w którym możemy" albo "dla którego...", "dzięki któremu".

Taki sposób modlitwy jest bardziej angażujący i wymaga skupienia na odmawianej tajemnicy, a więc głębszego zanurzenia się w Ewangelii.

Kto wymyślił różaniec z dopowiedzeniami?

Ta metoda odmawiania różańca jest jedną ze starszych. Wypracować mieli ją w XV wieku trapiści z Trewiru, nazywając dopowiedzenia "klauzulami". Jest to zaakceptowana i przyjęta przez Kościół metoda, stosowana często w ruchach różańcowych i wspólnotach, które w ramach swojej formacji modlą się wspólnie na różańcu.

DEON / mł

Marta Łysek - dziennikarka i teolog, pisarka i blogerka. Poza pisaniem ogarnia innym ludziom ich teksty i książki. Na swoim Instagramie organizuje warsztatowe zabawy dla piszących. Twórczyni Maluczko - bloga ze Słowem. Jest żoną i matką. Odpoczywa, chodząc po górach, robiąc zdjęcia i słuchając dobrych historii. W Wydawnictwie WAM opublikowała podlaski kryminał z podtekstem - "Ciało i krew"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Myśli umykają ci podczas odmawiania różańca? Wypróbuj stary sposób, który pomaga się skupić
Komentarze (3)
RK
~Radosław Kozłowski
15 października 2024, 10:34
Pani Marto i Deonie, proszę mieć na uwadze, że zaakceptowane i przyjęte przez Kościół (przez Konferencję Episkopatu Polski podczas 386. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w VIII 2020r. celem skorygowania istniejących w publikacjach rozbieżności i uporządkowania ważnych dla wierzących formuł modlitewnych) ujednolicone brzmienie modlitwy Zdrowaś Maryjo (Pozdrowienie Anielskie) to: "Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen." Decyzja biskupów poprawna formuła modlitwy Pozdrowienia Anielskiego to "Zdrowaś Maryjo" (nie "...Mario").
JK
~Jan Kowalski
8 października 2024, 23:16
"święta Maryjo a nie "święta Mario''
E3
edoro 333
9 października 2024, 13:25
Bo w innym wypadku można by doprawdy pomylić Marie