Na dobranoc i dzień dobry - Łk 10, 38-42

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 10, 38-42
(fot. meg's my name / Foter / CC BY-NC-ND)
Logo źródła: Na dobranoc Mariusz Han SJ

Wybrać najlepszą cząstkę…

Maria i Marta

Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług.

Przystąpiła więc do Niego i rzekła: Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła. A Pan jej odpowiedział: Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona.

Opowiadanie pt. "O granicy między dniem i nocą"

DEON.PL POLECA

- Kiedy kończy się noc, a rozpoczyna dzień? - zapytał rabin pobożnego Żyda.

Zapytany próbował sklecić jakąś odpowiedź: - Może kiedy na niebie widoczny jest pierwszy promyk słońca? Albo kiedy da się rozróżnić człowieka od krzewu?

- Nie - odpowiedział stary rabin - dzień rozpoczyna się wtedy, kiedy potrafimy zobaczyć w twarzy człowieka swojego brata i swoją siostrę. Dopóki tego nie ma, panuje w nas jeszcze noc.

Refleksja

Każdy z nas jest inny i to dobrze, że tak jest. Różnorodność, jeśli będzie traktowana jako wartość dodana do naszych relacji, wtedy bardzo pomaga i jednocześnie urozmaica nasze życie. Jeśli zaś różnice będą traktowane jako wartość ujemną, wtedy nasze wspólnotowe życie staje się trudne do zaakceptowania. Nikt nie jest w stanie żyć w świecie pretensji i żali, czyli permanentnej wojnie…

Jezus uczy nas, że powinniśmy wsłuchać się w różnorodność, która powinna być naszym "środowiskiem naturalnym". Nie chodzi o dostosowywanie się do czyichś zachcianek, ale raczej ubogacenie swoim życiem, życia innych ludzi. W ten sposób przyczyniamy się do rozwoju ludzkości na ziemi. Wpierw trzeba jednak wysłuchać się, a potem działać. Nigdy odwrotnie. Nasze działanie powinno wynikać ze słuchania, czy raczej wsłuchiwania się w to, co przekazuje i potrzebuje druga osoba, potemn zaś realizacji tego, co zostało wypowiedziane…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czy różnorodność jest dobra, czy zła?
2. Jak przyczyniać się do lepszego życia innych?
3. Dlaczego wsłuchanie w drugiego człowieka jest tak ważne?

I tak na koniec...

Świat jest jak ogród pełen nieskończonej różnorodności (Mian Mian)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 10, 38-42
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.