"Nie dasz sobie rady". Trzy skuteczne sposoby na "wewnętrznych demotywatorów"

"Nie dasz sobie rady". Trzy skuteczne sposoby na "wewnętrznych demotywatorów"
fot. Photographee.eu / Depositphotos
dominikanie.pl / YouTube.com / pk

Większość z nas ma w sobie wewnętrznych "komentatorów", którzy potrafią nas mobilizować, ale również osłabiać i załamywać. Jak radzić sobie z pesymistycznymi głosami, które skutecznie odbierają nam radość życia i nas demotywują? Oto 3 skuteczne i sprawdzone sposoby.

Jaką strategię można przyjąć wobec wewnętrznych "komentatorów"? Co możemy z nimi zrobić? Czy w słuchaniu ich mamy wybór? Czy jest w nas jakieś uprzywilejowane miejsce, które w gwarze wewnętrznych głosów ma uprzywilejowaną pozycję i może zapewnić stabilność oraz spokój? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w kolejnym odcinku z udziałem ojca Wojciecha Jędrzejewskiego OP, który wskazuje trzy skuteczne strategie radzenia sobie z głosami wewnętrznych "komentatorów".

3 skuteczne sposoby radzenia sobie z wewnętrznymi komentatorami:

1. Masz wybór

Wojciech Jędrzejewski OP zaczyna swoją wypowiedź od tego, że to my decydujemy, których "komentatorów" słuchamy, a których nie. - Po pierwsze warto sobie uświadomić, że mogę wybierać spośród różnych głosów takie komentarze, które są mi pomocne. To kryterium użyteczności jest bardzo ważne - mówi o. Wojciech Jędrzejewski OP.

2. Możesz uciszać niektórych "komentatorów"

Dominikanin wskazuje, że każdy z nas posiada umiejętność uciszania tych głosów, które mogą nas osłabiać. Jeśli mamy z tym problem, warto poprosić o pomoc Jezusa. - Mogę uciszać niektóre z głosów. W Ewangelii Jezus powiedział do burzy "milcz". Kiedy czujesz, że przytłacza cię gwar, że jest tego wszystkiego za dużo, możesz wejść w ciszę. Możesz poprosić Jezusa, aby powiedział do twojego wewnętrznego chaosu: "ucisz się". Poszukiwanie ciszy to bardzo ważna strategia - wyjaśnia o. Wojciech Jędrzejewski OP.

DEON.PL POLECA

3. Znajdź swoje "dojrzałe ja"

Trzeci sposób radzenia sobie z wewnętrznymi "komentatorami" to znalezienie swojego "dojrzałego ja", "dorosłego", który potrafi słuchać, oceniać i decydować. - Po trzecie dobrze jest sobie uświadomić, że wśród wielu wewnętrznych "komentatorów" jest jedno uprzywilejowane miejsce - dla mojego "dojrzałego ja". To "dorosły", który słucha, decyduje i bierze to, co mu pomaga - wyjaśnia o. Wojciech Jędrzejewski OP.

Zobacz cały film poświęcony 3 sposobom radzenia sobie z demotywującymi nas głosami wewnętrznych "komentatorów":

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP

Sprawdź, jaką masz relację z Ojcem

Czy potrafisz traktować Boga jak ojca? Spotykać się z Nim, rozmawiać? Czy widzisz w Nim troszczącą się o ciebie, zaufaną osobę czy raczej nieczułego i milczącego rodzica, dystansującego się...

Skomentuj artykuł

"Nie dasz sobie rady". Trzy skuteczne sposoby na "wewnętrznych demotywatorów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.